Quantcast
Channel: Archívy AUTORSKÉ RUBRIKY - Senica Plus | + Pre toto mesto
Viewing all 104 articles
Browse latest View live

Podporuj lokálnych #11: Angel Ink Tattoo Studio

$
0
0

Tetovanie dnes už nezdobí iba telá väzňov, či iných vyvrheľov, ale túto kultúru vidíme na ľuďoch naprieč všetkými sociálnymi skupinami. Tí z vás, ktorí majú takisto radi zvuk tetovacieho strojčeka, k tomu trochu príjemnej bolesti a obrázky na svojej koži sa určite potešia. Telo si môžete dať skrášliť v Angel Ink Tatoo Studio v Senici. Či sa už rozhodnete pre konkrétny obrázok alebo zatiaľ iba premýšľate nad motívom, tatér Stenli vám rád poradí. My sme si s ním trochu pokecali, o tom čo ho viedlo k tetovaniu, ako to u neho v štúdiu funguje. Viac sa dozviete z nasledujúcich riadkov. S chuťou do toho!!! 🙂

Začneme obligátnou otázkou, ako si sa dostal k tetovaniu?

Pre mňa to nie je na úvod až tak obligátna otázka, keďže sa ma všetci ako prvé pýtajú koľko tetovanie stojí. (smiech)
Vždy som obdivoval tetovania a piercingy, zároveň som mal vzťah ku kresleniu. Potom prišli prvé kérky, ktoré som si dal urobiť a veľmi sa mi to páčilo. Najprv som začal kresliť a neskôr som skúsil tetovanie. Teraz sa mi môj koníček stal aj prácou.

Je veľký rozdiel medzi kreslením na papier a tetovaním ľudí?

Je to niečo úplne iné. Zjednodušene povedané, ak sa ti nepodarí niečo nakresliť na papier jednoducho ho zahodíš, no s kožou to už také ľahké nie je. Koža neustále pracuje, napína sa, sú na nej rôzne záhyby a samozrejme tu je aj pocit zodpovednosti.

IMG_20170429_180018
Čo je podľa teba dôležité pri práci tatéra?

V prvom rade musíš mať rád ľudí. To je dôležité aspoň pre mňa. Samozrejme by si mal vedieť preniesť predstavy klientov na ich kožu, aby z toho nebolo len nejaké kreslenie podľa šablóny. Rovnako podstatný je aj tetovací strojček, bez neho by to asi nešlo. Ďalej čisté a sterilné štúdio.

Máš nejaké obľúbené motívy alebo štýly?

Nebránim sa žiadnym motívom ani štýlom. Každé tetovanie je niečím iné a ja mám rád pestrosť. Aj na pohľad jednoduchý námet sa dá urobiť zaujímavo a pekne. Prirodzene čím viac môžem zapojiť kreativitu tým ma práca viac baví. Ak je za tetovaním ukrytý ešte nejaký príbeh, potom to nemá chybu.

IMG_20170420_154332

Kto sa rozhoduje pre tetovanie?

Paleta tetovaných ľudí je dnes široká. Zo spoločnosti sa vytrácajú predsudky spojené s tetovaniami a to sa odzrkadľuje aj pri klientele. Rovnako ani vek už dnes nie je prekážkou. Samozrejme spodná veková hranica je 18 rokov, ale horná hranica neexistuje. Dokonca jedna klientka si svoje prvé tetovanie dala ako darček k sedemdesiatym narodeninám a už je objednaná na ďalšie.

Ako mám postupovať, ak sa chcem objednať do tvojho štúdia?

Najprv ma musíš nakontaktovať, či už prostredníctvom facebooku alebo telefonicky, záleží len na tebe. Potom si dáme stretnutie na ktorom mi povieš svoje predstavy a dopracujeme sa ku konkrétnemu návrhu. Nakoniec sa dohodneme na termíne, stačí už len prísť s dobrou náladou a zvyšok nechať na mňa.

Viem o tebe, že si vegán, odzrkadľuješ to nejako aj pri tetovaní?

Samozrejme používam iba farby, ktoré nie sú testované na zvieratách a vlastne všetko v štúdiu je prispôsobené vegánstvu. Žiadna koža ani nič podobné. To, ale neznamená, že tetujem iba vegánom, vítaní sú aj mäsožravci.

IMG_20170323_084848_864

Prezradíš nejaké svoje plány do budúcna?

Medzi hlavné priority určite patrí účasť na tetovacích súťažiach a hosťovania v iných štúdiách. Možno to znie gýčovo, ale chcem naďalej na sebe pracovať, napĺňať očakávania klientov a budovať značku svojho štúdia.

Angel Ink Tattoo Studio
Adresa
Facebook
Instagram

+421 918 023 373

————————————————————–
Podporuj lokálnych #10 Miki Modelle
Podporuj lokálnych #9 Kunowský Majer
Podporuj lokálnych #8 Záhradné Centrum Beňa
Podporuj lokálnych #7 JAM Sport

Podporuj lokálnych #6 Juraj Vandelia
Podporuj lokálnych #5 Jimmy Market
Podporuj lokálnych #4 HappyEnd SkateShop
Podporuj lokálnych #3 Lasičky
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub

Príspevok Podporuj lokálnych #11: Angel Ink Tattoo Studio zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.


Finančný prehľad #9 Poistenie pre Vášho štvornohého miláčika

$
0
0

Prémiové granule, kvalitný pelech, výživa, návštevy u veterinára, atď… Starostlivosť o domáceho miláčika vie byť v dnešnej dobe celkom nákladná. Predpokladám však, že ak si človek zaobstará nový prírastok do rodiny, so zvýšenými finančnými nákladmi plus mínus počíta a po čase si na ne zvykne.

 

Problém a škrt cez rodinný rozpočet však môžu, tak ako u ľudí, priniesť nečakané zdravotné komplikácie psíka. V praxi však zisťujem, že len veľmi málo ľudí vie o možnosti poistiť si svojho psa.
Liečba úrazu alebo choroby u psov býva často-krát nákladnou položkou. Stačí jeden zlý pohyb pri nevinnej naháňačke a natrhnutý väz v kolene vás vyjde rádovo na stovky eur.

 

V poistení veterinárnej liečby si môžte vybrať z troch balíkov: 300, 600, resp. 900 eur, ktoré vám za liečbu psa poisťovňa preplatí. Základný balík vás vyjde za cenu napríklad obedového menu bez polievky – cca 3,20 mesačne. Toto pripoistenie si môžte dojednať ako doplnkové poistenie k vašej domácnosti.

 

Poistiť si viete už 3 mesačné šteniatko, čakaciu dobu poisťovňa stanovila na 3o dní.

 

Autor:  Michal Šúrek

Email: michal.surek@gmail.com

Tel.: 0917461735

Príspevok Finančný prehľad #9 Poistenie pre Vášho štvornohého miláčika zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Podporuj lokálnych #12: Coolňa Burgers & Hotdogs

$
0
0

Senické gastronomické vody sa zase raz rozvírili a to vďaka partii z  Coolňa Burgers & Hotdogs. Dobroty od tejto milej partičky ste mohli ochutnať už na viacerých podujatiach v Senici i mimo nej. Ako už ich názov napovedá hlavným predajným artiklom sú burgre a hotdogy, no nezostali iba pri nich. Viac nám o svojich produktoch porozprával spoluzakladateľ a šéf grilu  Coolňa Burgers & Hotdogs Jaro Brečka.

Ahoj Jaro, ako vznikol nápad začať s Coolňou?

Myšlienka na streed food alebo bistro mi behala po rozume už dlhšiu dobu, vo svete som videl množstvo perfektných konceptov. Ten najdôležitejší zlom prišiel, keď som býval a pracoval v Bratislave. S mojím najlepším kamošom a teraz už i firemným parťákom Rudom Keherom. Viedli sme často dlhé debaty a raz na balkóne možno o nejakej pol druhej ráno sme sa zhodli, že tú predstavu pretavíme do skutočnosti.

Prečo nakoniec zvíťazil tento koncept?

Mali sme v hlave i rôzne iné koncepty napríklad fresh bar. Nakoniec padla voľba na burgre, hotdogy a domáce hranolky. Produkty, ktoré všetci poznajú len s tým rozdielom, že u nás ich dostanú vždy čerstvé, zaujímavé a tiež tak trochu sexi. Všímali sme si podobné street foody v iných mestách a krajinách, doteraz chodím po veľa food festivaloch, ochutnávam konkurenciu, testujem rôzne chute a robím si poznámky. Určite bol jeden z rozhodujúcich faktorov aj ten, že podľa nás tu niečo podobné chýba. Chceli sme aby bol náš produkt taký, na ktorý by sme si zašli často a radi my sami.

Kedy ste sa do toho obuli naplno?

Niekedy v máji 2016 sme sa rozhodli, že sa na to vrhneme a rezervovali si stánok na vianočných trhoch. Bola to taká drevená búdka a z toho vznikol i názov Coolňa [ :kúlňa] – kôlňa po záhorácky, názov ktorý zosobňuje spojenie sveta i regionálnosti tak ako naše pokrmy. Cez leto som spravil pre pár dobrých priateľov ochutnávku, ktorá mala úspech a začali sme teda zháňať dodávateľov a dávať celému konceptu tvár. Nasledovalo stretko s Jurim Pacalajom, ktorý v tej dobe robil burgre vo vychytenom Unas Bistre a na začiatok nám veľa poradil. A v decembri to celé začalo na ostro…

Zrejme ste mali dobrý ohlas, keďže ste sa odvtedy objavili už na viacerých podujatiach…

Vianočné trhy a to množstvo ľudí, ktorí sa u nás počas nich zastavili nám dali jasne najavo, že to má zmysel. Po nich to už len chcelo porozmýšľať čo a ako ďalej. Reštiku sme si otvárať nechceli, dnes je ťažké zohnať personál do gastra a nonstop by sme to v dvoch-troch nedali. Poohliadali sme sa po nejakom stánku a nakoniec zvíťazil food truck resp. pojazdná kuchyňa. Na nete sme našli nášho víťaza, zašli si preň, prerobili si po svojom a už jazdíme po festivaloch a iných akciách. Naším hnacím motorom sú spokojní zákazníci a šírenie nášho mena ďalej. Nedávno ma oslovil úspešný týpek, ktorého som dovtedy nepoznal a ktorý má 12 stánkov s fornettami na výborných strategických miestach v Bratislave, že by chcel aby som mu prerobil celý koncept na štýl podobný Coolničke. Momentálne ani neviem kde by som na taký veľký projekt našiel čas, ale veľmi nás teší, že sme sa dostali do takéhoto povedomia.

Takže ste súčasťou rôznych udalostí, ale ja by som si dal rád váš burger alebo hotdog aj častejšie…?

S touto požiadavkou od našich kamarátov a známych sme sa už viackrát stretli a špekulovali ako to vymyslieť. Pred dvomi týždňami sme otvorili #CoolňaCheckpoint na Hviezdoslavovej ulici. Budeme mať otvorené približne dva víkendy v mesiaci. Pripravujeme tam chill zónu, kde si budú môcť ľudia na chvíľu odfrknúť napríklad s drinkom v ruke ?. Tiež budeme robiť verejné premietania, sledovať dobrý film alebo finále majstrovstiev sveta v hokeji. V jednej ruke burger a v druhej pivo – to je sen ?.

Máš ty, či Rudo gastro vzdelanie alebo ste horliví nadšenci?

V podstate oboje. Ja pracujem v gastre odjakživa, cez čašníka, barmana, vedúceho kaviarne alebo reštaurácie som sa dostal na pozíciu Food&Beverage managera a prevádzkara 4* hotela v Česku, kde pracujem doteraz. Osobne mi najviac, nielen čo sa týka gastra a mäsa dala práca v top slovenskom steakhouse El Gaucho, ale aj moje súčasné zamestnanie kde máme reštauráciu so zážitkovou gastronómiou. Rudko si takisto prešiel okrem iného pozíciou vedúceho bistra v hlavnom meste alebo managera firmy na výrobu tradičných slovenských pokrmov z netradičných surovín. Čiže nám gastro nie je ani jednému cudzie.

Spomínal si, že máte dodávateľov surovín. Nenakupujete teda klasicky v obchode?

Snažíme sa aby každá surovina bola čo najlepšia po všetkých stránkach, preto berieme každú od iného dodávateľa, ktorý sa na tú konkrétnu vec špecializuje. Vyskúšali sme toho skutočne mnoho a sme radi, že tí šikovní pekári a mäsiari s ktorými spolupracujeme mali s nami takú trpezlivosť ?. Tak ako nikde inde nenájdete tú „našu“ nadýchanú žemličku, tak ani náš 98% párok do hotdogov. Sladké perníčky s lekvárom sú od mojej mamky. Pivečko máme tiež od miestnych remeselných pivovarníkov. Štramák a Hellstork sú určite pivovary, na ktoré môžeme byť v Senici hrdí. Je to často veľmi náročné chodiť vždy ráno pred akciou pre čerstvé suroviny na rôzne miesta, ale práve preto sme výnimoční a stojí nám to za to. Čerstvosť je ingrediencia, ktorá sa nedá ničím nahradiť.

Čo všetko môžeme a budeme môcť v Coolni ochutnať?

Našimi vlajkovými loďami sú REAL [:rýl] burger a Coolňa hotdog. Sú to produkty pre „masovú“ väčšinu, ktoré majú vyvážený pomer chutí a nechýbajú tam ingrediencie, ktoré by v pravom burgri mali byť. Chceli sme vytvoriť u nás v Senici určitú burgrovú kultúru (alebo Cooltúru? ? ), tak sme začali s menšou variantou za ľudové peniaze, aby čo najviac ľudí všetkých vekových kategórií zistilo, čo to ten homemade burger z poctivých surovín je. Najprv musíte človeka naučiť chodiť až potom behať, mohli sme od začiatku robiť „fancy“ špeciality s extravagantnými surovinami, ale to by sme si len hladkali ego bez efektu. No, tým nechcem povedať, že zostaneme len pri klasike. Okrem našich stálic ste u nás už mohli ochutnať napríklad burger z červenej repy inšpirovaný Oliver Twist pubom v Štokholme. Čoskoro pribudnú do ponuky dve nové stálice resp. varianty burgru a hotdogu, animal style hranolky, sladké delikatesy alebo domáce nanuky. Máte sa na čo tešiť ?.

Často spomínate na svojich stránkach slovné spojenie Coolňa team, môžeš nám ho predstaviť?

Snažíme sa v Coolni udržať rodinnú atmostféru, Coolnička by nebola tým čím je bez veľkej pomoci rodiny a ľudí okolo nás. Cítime tú veľkú podporu a snažíme sa za to odvďačiť zodpovednosťou. Veľké poďakovanie patrí hlavne Rudkovej priateľke Natálke Bulkovej a mojim súrodencom Kamčovi a Eliške, ktorí nám na akciách ochotne a spoľahlivo vypomáhajú.

Aké sú vaše plány do budúcna?

V nasledujúcich týždňoch nás budete môcť nájsť na rôznych akciách, cez Holidayland na senickom letisku, Cibula fest v Holíči, Slovenské Derby v Bratislave alebo jesenný Burger Festival v Brne. Naša vízia je udržať kvalitu, posúvať sa vpred a ísť naproti ľudom a podujatiam, kde by nás chceli mať. Sme radi za každého jedného nového i stáleho zákazníka a chceme mu ponúknuť to, čo inde nenájde. Ohlasy sú zatiaľ výborné a budeme sa snažiť latku zvyšovať.

Coolňa Burgers & Hotdogs
Facebook
Instagram

————————————————————–
Podporuj lokálnych #11 Angel Ink Tatoo Studio
Podporuj lokálnych #10 Miki Modelle
Podporuj lokálnych #9 Kunowský Majer
Podporuj lokálnych #8 Záhradné Centrum Beňa
Podporuj lokálnych #7 JAM Sport

Podporuj lokálnych #6 Juraj Vandelia
Podporuj lokálnych #5 Jimmy Market
Podporuj lokálnych #4 HappyEnd SkateShop
Podporuj lokálnych #3 Lasičky
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub

Príspevok Podporuj lokálnych #12: Coolňa Burgers & Hotdogs zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Podporuj lokálnych #13: Zdravá výživa Štvorlístok

$
0
0

Zdravé stravovanie je vec, ktorej by mal každý z nás venovať väčšiu pozornosť. Avšak v  záplave nezdravých produktov, ktoré sa nám ponúkajú z regálov v hypermarketoch , je niekedy náročné nájsť tie správne pre naše zdravie. Preto nie je na škodu, keď vznikne obchod, v ktorom sa predávajú výhradne zdravé veci. A práve taká je predajňa Zdravá výživa Štvorlístok, vedená sympatickou Gabikou Kubíčkovou.

Ahoj Gabika, môžeš nám na úvod v stručnosti povedať, čo ťa doviedlo k otvoreniu obchodu Zdravá výživa Štvorlístok ?

Pamätám si na to, ako by to bolo včera 🙂 Začala som sa zaoberať zdravou výživou doma cca pred 13stimi rokmi, keď som vymýšľala  príkrmy prvorodenému synovi. V meste bol vtedy veľmi zúžený výber zdravých potravín. Tak sme jazdili do zdravej výživy v Hodoníne. Potom čo sa mi pridružili vážne zdrav.problémy a zistila som, že sa dajú pekne eliminovať stravou, začala som nad vlastným biznisom rozmýšľať čím ďalej tým viac. Do práce kvetinárky som sa už nechcela po materskej vrátiť a keďže mám školu obor obchod-podnikanie, skúsila som otvoriť obchodík.

Aké boli začiatky?  Podľa všetkého si dovtedy nemala skúsenosti s vedením obchodu.

Začiatky pred 10rokmi neboli vôbec ľahké, bolo treba zložiť ružové okuliare. Úver mi v žiadnej banke nechceli dať, keďže som oň žiadala ešte na rod.dovolenke, vzal si ho na seba manžel a ja som ho splácala. Miesto na poschodí, tiež nebolo šťastné riešenie, ale vtedy jediné. Žiadna dovolenka, žiadna OČR na dieťa, prácu (papierovačky) som si robievala po nociach doma, hľadala nových dodávateľov atď. Veľmi mi pomohla i spolupráca s obchodíkom v Hodoníne, ktorý som po roku odkúpila. Po necelých troch rokoch podnikania sa narodila dcéra a už bolo problematické riadiť pri deťoch dve predajne spolu s tromi zamestnancami, tak som tú v Hodoníne predala. Aj keď prosperovala vtedy viac. Na tretej materskej som našla i priestor pre obchodík na prízemí. Bolo to presne to, čo som hľadala už roky.

Dá sa teda povedať, že dnes už máte v Senici zabehnutú prevádzku.

Áno, máme a veľmi sa tomu teším.

Čo všetko ponúkate?

Ponúkame bezlepkové potraviny, dia výrobky, kváskové chlebíky, pečivo a koláče, chladený tovar, oriešky, nesírené sušené ovocie, bio koreniny, niekoľko druhov soli a cukru, múky, medy,  farby na vlasy, prírodnú kozmetiku a drogériu , čaje a tinktúry, potraviny a sladkosti pre detičky , ručne šité hračky a veľa iného. Tento rok (od februára) sme ako prvý v Senici začali i bezobalový predaj. Dnešným dňom máme už 37 druhov potravín na váhu a každý týždeň pridávame nové. Postupne v obchodíku vytláčajú tie balené.

Bezobalový predaj? Ako to funguje?

Zákazník si k nám na nákup prinesie z domu vlastné nádoby, alebo látkové vrecká a my mu do nich navážime vybrané potraviny. Výsledkom je oveľa lacnejší nákup a tiež super pocit zo šetrenia prírody. Veď načo platiť za plastový obal, keď to ide i inak – bez neho.

Ako si na tento spôsob nákupu zvykli zákazníci? A čo k tomu viedlo teba samú?

Vždy keď nám prišiel tovar, nabalila som si z toho všetko, čo nám doma chýbalo. Doma som to vysypala do pohárov a zrazu bol kôš na plasty úplne plný. Ale ono nestačí odpad len triediť, ale podľa možností vôbec netvoriť. Nakupovanie bez obalu už dávno nie je v zahraničí žiadna novinka. Tak som si povedala, keď to ide tam, prečo nie u nás v meste. Zákazníkom bez  rozdielu na veku  sa to veľmi páči.

Aké sú tvoje najbližšie plány alebo nápady, ktoré by si rada realizovala?

Nápady a plány? Občas mi to pripadá, že ich mám tak na tri životy 😀 . Momentálne sa popri deťoch snažím rozširovať myšlienku Zero Waste v Senici, poukázať na problém s odpadom a ako ho vôbec  netvoriť. Založila som tiež na fb skupinu Zero Waste Senica, ktorá sa už začala pekne rozrastať.  V najbližšie týždne rozšírime ponuku i o čapovanú drogériu, pomôcky do domácnosti a iné. Plus budeme stále rozširovať sortiment potravín  na váhu. Taktiež keďže sa už  v septembri po tretej materskej naplno vrátim do práce, začnem organizovať na túto tému workshopy a prednášky. Opäť obnovíme i prednášky spojené s vegan varením. Pokiaľ sa chce niekto o dianí v obchodíku dozvedieť viac, nech si pozrie našu fanpage Zdravá výživa Štvorlístok.

Chceš v rámci svojho obchodu prejsť úplne na zero waste alebo to bude v nejakom pomere so zdravými produktami v obale?

Rada by som prešla na „bezobalovo“  v čo najväčšom množstve. Ale až čas ukáže, ako sa mi to podarilo. Uvidíme.

Čo ťa ženie vpred a motivuje vstať každé ráno z postele a ísť do práce ?

Najťažšie je asi zosúladiť veľkú rodinu s prácou. Našťastie pokiaľ niekedy potrebujem postrážiť deti mám k dispozícii obetavú svokru na dôchodku, alebo moju maminku a aj manžel mi vie pomôcť ohľadom dovozu tovaru niekedy aj niekoľkokrát do týždňa. Každému by som dopriala, aby videl zmysel vo svojej práci a bol v nej šťastný ako ja 🙂

Zdravá výživa ŠTVORLÍSTOK
Adresa

Facebook

+421 907 276 158
gabriela.kubickova@gmail.com

————————————————————–

Podporuj lokálnych #12 Coolňa Burgers & Hotdogs
Podporuj lokálnych #11 Angel Ink Tatoo Studio
Podporuj lokálnych #10 Miki Modelle
Podporuj lokálnych #9 Kunowský Majer
Podporuj lokálnych #8 Záhradné Centrum Beňa
Podporuj lokálnych #7 JAM Sport

Podporuj lokálnych #6 Juraj Vandelia
Podporuj lokálnych #5 Jimmy Market
Podporuj lokálnych #4 HappyEnd SkateShop
Podporuj lokálnych #3 Lasičky
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub

 

Príspevok Podporuj lokálnych #13: Zdravá výživa Štvorlístok zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Podporuj lokálnych #14: Predajňa Angus Farma Košariská

$
0
0

Tak ako je dobré dbať akým spôsobom bola vypestovaná zelenina a ovocie, ktoré sú súčasťou nášho jedálnička, oplatí nejesť hocijaké mäso. To aký rozdiel môže byť medzi mäsom z drobnochovu a mäsom predávaným v obchodných reťazcoch nám povie Miloš Krajčík, vedúci novej predajne Angus Farma Košariská, ktorý zároveň zabezpečuje aj samotnú výrobu produktov.

Celosvetovo badať  zvýšený dopyt po lokálnych surovinách , drží sa vaša predajňa najmä tohto alebo staviate hlavnú myšlienku aj na niečom inom ?

V prvom rade sme chceli priniesť ľuďom kvalitné produkty z našich zvierat, hlavne hovädzieho dobytka. Ponúkame zákazníkom prvotriedne mäso a mäsové výrobky z vysokým podielom mäsa. Naše mäso je výnimočné tým, že pochádza z mäsového plemena Aberdeen Angus, ktoré sa radí medzi najkvalitnejšie hovädzie mäso na svete. Náš hovädzí dobytok je chovaný tradičným spôsobom, v čistom prostredí na pasienkoch v okolí obce Košariská, skoro počas celého roka. Zvieratá sa ustajňujú len na zimné mesiace. Taktiež si pre náš dobytok vyrábame vlastné krmivo väčšinou iba z vlastných vypestovaných zdrojov. Do krmiva nepridávame žiadne rastové stimulátory a živočíšne bielkoviny. Garantujeme narodenie, odchov a spracovanie  v Slovenskej republike, čiže Košariská, Prietrž, Senica.

Aké produkty u vás človek môže nakúpiť?  Je to klasika alebo ponúkate aj niečo čo sa v bežných obchodoch zháňa náročnejšie?

U nás si môže zákazník zakúpiť v prvom rade mäso tej najvyššej kvality. Naše mäso po porážke zreje približne 14 dní a potom sa balí do vákuových vreciek, kde ešte prebieha mokré zrenie. Mäso je tým veľmi krehké a dobre sa z neho pripravujú akékoľvek pokrmy v kuchyni alebo na záhrade na grile. Angus saláma, Angus párky, Angus špekačky a grilovacie klobásky sú ďalším produktom, ktorý sa bežne nedá kúpiť v obchodoch, lebo prevažnú časť výrobku tvorí hovädzie mäso, čo nie je bežné. Mortadella je s vysokým obsahom hovädzieho mäsa a pochúťková slanina a naše biele grilovacie klobásky sú tiež výrobky, ktoré sa nedajú len tak jednoducho zohnať v bežných obchodoch.

Máte aj zvedavých zákazníkov, ktorý sa pýtajú na viac informácií k výrobkom alebo jednoducho vyberú, zaplatia a vybavené?

Prevažná väčšina našich zákazníkov je zvedavých a je to dobré. Radi sa nás pýtajú na otázky odkiaľ máme mäso, ako sa chovajú naše zvieratá, kde sa vyrábajú naše výrobky, zaujímajú sa o podiel mäsa vo výrobkoch a pýtajú sa aj na zloženie výrobkov.

Aký je hlavný rozdiel, ktorý by mal presvedčiť zákazníka ku kúpe mäsa u vás aj napriek tomu, že inde by to isté mohol kúpiť lacnejšie. Je to o spôsobe spracovania, lepšej chuti ?

Hlavným rozdielom je, že naše mäso pred predajom necháme vždy vyzrieť, preto je krehkejšie, šťavnatejšie, mäkšie, chutnejšie a držíme sa nášho hesla „z pastviny priamo na tanier“. Snažíme sa opracovať mäso tak, že keď si ho zákazník vybalí z balíčka, môže ho ihneď spracovávať. A rozdiel je tiež v tom, že mäso pochádza zo Slovenska, je z mladých kusov hovädzieho dobytka (max 24 mesiacov) a je chované prevažne na pasienkoch,

Čo sa výrobkov týka, máme pri všetkých výrobkoch veľmi vysoký podiel mäsa a do výrobkov nedávame hovädzí výrez ale hovädzie mäso, nepridávame žiadne kože, škroby a ani iné náhrady mäsa. Naše výrobky sú bezlepkové.

Ako dlho môžete držať vaše produkty na predajni , majú výrobky kratšiu dobu spotreby ako tie predávané v reťazcoch? Darí sa vám predávať všetko včas alebo sa aj vyhadzuje?

Tým, že chceme zabezpečiť čo najväčšiu kvalitu pri predaji mäsa a mäsových výrobkov, prevažnú časť výrobkov balíme vákuovo. Preto je doba spotreby u mäsa 1 týždeň  a pri mäsových výrobkoch v rozmedzí dvoch až troch týždňov. Pri trvanlivých výrobkoch sú to 3 mesiace.

Výrobu sa snažíme prispôsobovať podľa dopytu zákazníkov, čiže sa nám darí predať pomerne všetko včas.

Aktuálna ponuka produktov je nastavená tak, že ponúkate všetky produkty, ktoré vám vaša výroba umožňuje alebo sú ešte možnosti ako sortiment rožšíriť ?

Do budúcna určite plánujeme rozšíriť sortiment našich výrobkov. Chceme ponúkať aj sezónne výrobky, napríklad ako teraz ponúkame grilovacie klobásky, tak po skončení grilovacej sezóny, začneme vyrábať údené klobásky.

Ako je na tom predajňa s dostupnosťou, sú nejaké obmedzenia kvôli zásobovaniu, ktoré zohľadňuje spôsob chovu alebo ste otvorený ako každý obchod?

Aby sme vedeli kapacitne zvládať výrobu, predaj a distribúciu mäsa z bitúnku do obchodu a aby všetko bolo vždy čo najčerstvejšie, preto máme otvorené iba v piatok od 14:00 do 18:00 a v sobotu od 07:00 do 11:00. Mäsové výrobky sú v ponuke každý týždeň, mäso máme každý druhý víkend.

A na záver, máte pre nás nejakú dobrú radu na niečo v čom bežne ľudia chybujú pri narábaní s mäsom, či už stravovaní, uchovávaní , spracovaní ?

Hovädzie mäso sa nesmie oplachovať vodou. To je asi najväčšia chyba, ktorú ľudia robia. Hovädzie mäso je ako špongia, nasiakne veľmi rýchlo vodu a potom sa už ťažšie upravuje (napr. stejky sa už dobre urobiť nedajú) stačí len mäso utrieť po vybratí z obalu.

Veľmi častá chyba je, že keď si ľudia kúpia kvalitné hovädzie mäso, tak ho dlho varia alebo pečú a to mäso už je rozvarené alebo vysušené. Je to žiaľ spôsobené tým, že dlhodobo sa nedalo na Slovensku kúpiť dobré hovädzie mäso, lebo sa väčšinou porážali staré kusy hovädzieho dobytka, mäso sa predávalo v procese posmrtnej stuhnutosti a z toho sa veľmi variť nedalo.

 

Predajňa Angus Farma Košariská
Adresa

Facebook

+421 905 452 962
angusfarmakosariska@gmail.com

————————————————————–

Podporuj lokálnych #13 Zdravá Výživa ŠTVORLÍSTOK
Podporuj lokálnych #12 Coolňa Burgers & Hotdogs
Podporuj lokálnych #11 Angel Ink Tatoo Studio
Podporuj lokálnych #10 Miki Modelle
Podporuj lokálnych #9 Kunowský Majer
Podporuj lokálnych #8 Záhradné Centrum Beňa
Podporuj lokálnych #7 JAM Sport

Podporuj lokálnych #6 Juraj Vandelia
Podporuj lokálnych #5 Jimmy Market
Podporuj lokálnych #4 HappyEnd SkateShop
Podporuj lokálnych #3 Lasičky
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub

Príspevok Podporuj lokálnych #14: Predajňa Angus Farma Košariská zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Podporuj lokálnych #15: Farma Brestové

$
0
0

Kupovať produkty z farmy je dnes cool ale samozrejme aj lepšie pre naše zdravie, pretože tieto produkty boli získané za podmienok, ktoré zvyšujú ich kvalitu. Keďže sa však už o vytvorenie týchto podmienok na farme nestarajú  stroje ( v takej miere ako vo veľkochove), ale ľudia, je to podstatne náročnejšie. Preto veľké uznanie patrí všetkým, ktorí sa rozhodli ísť touto cestou. Medzi nich patria aj Peťo s Mišom , majitelia Farmy Brestové.

Čo vás viedlo k vytvoreniu farmy? Máš k tomu bližší vzťah alebo to berieš ako podnikateľskú príležitosť, keďže takéto farmy a produkty z nich sú v poslednom čase čoraz viac vyhľadávané?

M: Keď som mal tri roky, moja stará mama ma nemohla nájsť. Nakoniec našla moje nohy, čo trčali z králikárne a ja som vo vnútri hral s králikmi. Myslím, že môj vzťah k zvieratám je viac než len bližší. Vždy som chcel byť veterinár a mať veľkú farmu. Jedno z toho sa mi teraz plní.

2. Mali ste nejaké špeciálne podmienky, na základe ktorých ste hľadali pozemok, kde farmu založíte alebo ste mali jednoducho možnosť začať tu v Brestovej a využili ste ju ?

M: Špeciálne podmienky sme nemali, ale keď sa nám naskytlo Brestové, nebolo o čom. Na Brestovom sa narodil môj otec a ja som tu trávil svoje detstvo. Pre mňa je Brestové srdcová záležitosť.

3. Vzhľadom na to, že ste v podstate v začiatkoch aký je súčasný stav farmy ? Čo máte dostavané , na čom pracujete práve teraz a čo je ešte v pláne postaviť/zariadiť?

P: Farma ešte donedávna slúžila dlhé roky ako hospodárska usadlosť. Preto sme nemuseli nič stavať, no všetko bolo v pôvodnom stave. Pustili sme sa do zveľaďovania farmy a pomaly dávame dokopy dve obytné časti, kde aj bývame. Tento rok nás ešte čaká obnova stodoly a jednej maštale.
4.Čo zahŕňa váš bežný pracovný deň? Určite toho nie je málo.

P: My máme len pracovné dni 🙂 Obaja sme zamestnaní, takže o to je to náročnejšie. Bežnou vecou je krmivo a voda zvieratkám. Ďalej to je napríklad kydanie hnoja, čistenie zvierat, aby boli v suchu a čisté. Pozemok máme dosť veľký, tak nás neminie kosenie trávy, či upratovanie dvora. A samozrejme, zbieranie vajíčok 🙂

5.Aké zvieratá momentálne chováte na farme? Môže človek voľne prísť na vašu farmu a poobzerať si to tam?

M: Momentálne máme na farme 280 zvierat. Z toho veľkú časť tvoria sliepky. Ďalej chováme kone, ovce, kozy, psy, mačky a zaujímavosťou pre niekoho môžu byť pštrosy. Zatiaľ nevyzerá farma podľa našich predstáv, tak pre verejnosť to zatiaľ nie je. Ale samozrejme, ak sa pri bráne zastavia nejakí ľudia, nikdy ich nevyhodíme a farmu im radi ukážeme

6.V ponuke máte zatiaľ  domáce vajcia z volného chovu , je o ne záujem ? Ako plánujete svoju ponuku rozšíriť?

P: Áno, zatiaľ máme v ponuku len domáce vajíčka. Ľudia si buď chodia pre ne k nám, alebo po dohode ich zdarma privezieme až k nim domov. Určite máme plány rozšíriť našu ponuku domácich potravín, ale konkrétnu ponuku by sme si chceli nechať zatiaľ pre seba.
7. Fungovanie farmy samozrejme takisto podlieha rôznym nariadeniam a normám, po tejto stránke máte všetko zvládnuté?

P: Sme riadne registrovaná farma. Musíme spĺňať kopu podmienok a robiť ročne niekoľko vyšetrení zvieratám. Aj toto všetko stálo a stojí veľa času. Po splnení všetkej administratívy môžeme predávať vajíčka priamo zákazníkom alebo aj maloobchodným prevádzkam a reštauráciám.

8.Blíži sa chladnejšie obdobie a teda aj zima, ako funguje farma počas zimných mesiacov?

M: Počas zimných mesiacov funguje skoro všetko ako aj v letných. Zvieratá treba obstarať aj keď je -12°C. Vtedy je to trochu adrenalín 🙂 Jediné v čom v zime zaostávame je už spomínané zveľaďovanie farmy.


9.Zostalo ešte niečo, na čo sme sa nespýtali a rád by si sa o to podelil s čitatelmi ? 🙂

M: Je to naozaj časovo veľmi náročná práca. Preto veľká vďaka patrí rodičom a krstným rodičom, ktorí nám pomáhajú vždy, keď môžu. Budeme radi, keď budú ľuďom naše vajíčka chutiť a budú sa k nám radi vracať.

Farma Brestové
Adresa

Facebook

+421 948 505 212
m.me/farmabrestove

————————————————————–

Podporuj lokálnych #14 Predajňa Angus Farma Košariská
Podporuj lokálnych #13 Zdravá Výživa ŠTVORLÍSTOK
Podporuj lokálnych #12 Coolňa Burgers & Hotdogs
Podporuj lokálnych #11 Angel Ink Tatoo Studio
Podporuj lokálnych #10 Miki Modelle
Podporuj lokálnych #9 Kunowský Majer
Podporuj lokálnych #8 Záhradné Centrum Beňa
Podporuj lokálnych #7 JAM Sport

Podporuj lokálnych #6 Juraj Vandelia
Podporuj lokálnych #5 Jimmy Market
Podporuj lokálnych #4 HappyEnd SkateShop
Podporuj lokálnych #3 Lasičky
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub

Príspevok Podporuj lokálnych #15: Farma Brestové zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Finančný prehľad #9 Pozri si 6 jednoduchých tipov ako zarobiť/ušetriť peniaze

$
0
0

Nech už je tvoj finančný cieľ akýkoľvek – našetriť na dovolenku, na nový telefón, vytvoriť si železnú rezervu alebo odkladať na starobu – následujúce tipy ti k tomu môžu pomôcť. Možno budeš prekvapený na čo máš zdarma nárok, alebo ako ti jednoduchý návyk či zmena pohľadu na nakupovanie, dokážu finančne prilepšiť si.

Takže poďme na to, tu je mojich 5 tipov:

  1. Zakáž si platiť s 1, resp. 2 eurovou mincou

Je ti veľa odložiť si mesačne 30eur z výplaty? A čo tak si každý deň odložiť 1 euro? Myslím tým celú jednoeurovku (alebo dvoj) do označenej pokladničky. Nechce sa ti na to každý deň myslieť? Tak odkladaj tieto mince vždy keď sa ti nejaká objaví v peňaženke. Zakáž si s ňou ďalej platiť. Ak ti vydajú v obchode „dvojku“, v tom momente sú to pre teba zakázané peniaze, ktoré idú doma do pokladničky. Aj keby to boli tvoje posledné peniaze v peňaženke, tak s nimi tú kávu proste nezaplatíš :).

  1. Neplať za veci, ktoré máš zadarmo

Len sa zamysli. Doma otočíš kohútik a v podstate ti zadarmo tečie čerstvá voda, najprirodzenejšia tekutina pre naše telo. Máš bezodný pohárik, môžeš jej vypiť koľko len chceš.

Miesto toho ideš do obchodu, zaplatíš si za vodu zabalenú v umelom plastovom obale, ktorá stále niekde pol roka v sklade, vynesieš si ju domov a keď ju vypiješ, vyprodukuješ zbytočný odpad v podobe prázdnej plastovej fľaše.

Počítaj so mnou: dajme tomu že vypiješ 1,5l za deň, pri cene cca 0,30€ za fľašu x 30 dní = 9€ mesačne x 12 mesiacov = 108€ ročne x 4-členná rodina = 432€ vyhodených z okna!

Môžeš si dať do nej citrón, bylinky, ovocie podľa chuti. Potrebuješ vodu zo sebou do auta? Kúp si sklenenú cestovnú fľašu a vždy ráno si napusti čerstvú vodu.

  1. Založ si II. pilier

Ak máš 18 – 35 rokov a už pracuješ, najjednoduchší spôsob, ako si začať šetriť na staré kolená.

Peniaze z hrubej mzdy ti budú odchádzať tak či tak, tým že si otvoríš II. pilier (bezplatne) len znížiš pomer odvodov do sociálnej poisťovne, zbytok ide na tvoj dôchodkový účet, kde sa ti ďalej zhodnocujú (v závislosti od zvoleného fondu). Peniaze sú dedičné, tzn. ak by si sa dôchodku náhodou nedožil, investované peniaze zdedia tvoji najbližší a nie štát.

  1. Využi III. Pilier

Zisti si u zamestnávateľa, či ponúka zamestnancom možnosť využiť III. pilier. Hlavne väčšie firmy ponúkajú tento benefit aby nalákali, popr. si udržali zamestnancov. Ak je takáto možnosť u teba vo firme, nájdi si sprotredkovateľa ktorý ti s tým pomôže a získaj od zamestnávateľa peniaze „zadarmo“.

  1. Nakupuj vo veľkom

Pozor, nehovorím o bezhlavom utrácaní. Ak máš tu možnosť, snaž sa kupovať potraviny či bežnú drogériu vo výhodnejších väčších baleniach. V obchode pozeraj na jednotkovú cenu (napr. 100ml), neporovnávaj konečnú cenu. Ak napr. 0,5l oleja stojí povedzme 3€ a 1l stojí 5eur, oplatí sa kúpiť väčšie balenie, ten olej budeš potrebovať tak či tak. Majú v akcii tovar, ktorý pravidelne používaš a má dlhý dátum spotreby? Podľa svojich možností kúp čo najviac, vo finále ušetríš.

  1. Kupuj bez obalov

Už aj u nás sa začínajú objavovať obchody, ktoré svoj sortiment predávajú bez obalu. Prací prášok či rôzne potraviny sa dajú kúpiť častokrát za výhodnejšiu cenu, ak si ich kúpiš bez potreby mať v originálnom balení od výrobcu. Navyše tým zase pomôžeš znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu do prírody. Dve muchy jednou ranou.

 

Niektoré tipy či nápady sa ti môžu zdať obyčajné a už ich dávno využívaš. Alebo si o niektorých ešte nepočul a zapracuješ ich do svojej praxe, alebo ti aspoň dokážu zmeniť tvoje uvažovanie o spotrebe či šetrení a začneš sa na veci pozerať z iného uhlu pohľadu.

Ak máš aj ty nejaké jednoduché tipy, podeľ sa o ne s ostatnými komentárom pod článok. Možno sa nájde niekto, komu tým pomôžeš 😉

Príspevok Finančný prehľad #9 Pozri si 6 jednoduchých tipov ako zarobiť/ušetriť peniaze zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Seničan v Afrike

$
0
0
Senicania na výlete v Afrike

Ledabolo sú “videomejkeri” zo Senice, ktorí sa snažili nájsť a zadefinovať svoj štýl v tomto segmente. Hľadali všade po svete až našli. Ledabolo prináša náučno-zábavný koncept videí vhodný pre širokú škálu obecentsva.

Hlavnými predstaviteľmi sú seničania Eduard Hečko a Michal Toth. Do tretice prispieva svojou angličtinou na vysokej úrovni a perfektným okom pre kompozíciu vo fotografii Martin Toth.

Trilógia zo Serengeti a NgoroNgoro

Momentálne vychádza ich trilógia cestopisov zo Serengeti a NgoroNgoro. Serengeti je celosvetovo známy národný park, NgoroNgoro je zase miesto s najväčšou koncentráciou zvierat na svete, prezývaný aj Africký Eden, teda raj. Všetka Africká zver, ktorú vídame v ZOO, v televízii, alebo na fotografiách tu žije vo svojom prirodzenom prostredí.

Fauna a flóra je to, čomu sa chcú venovať

Chalani tvrdia, že do Afriky sa vybrali po objavení dokumentárnych záľub. Išli si po skúsenosti a portfólio. Veria, že fauna a flóra sú najvzácnejšie smery, ktorým sa dnes možno venovať. A radi by svojimi zážitkami rozširovali nielen svoj všeobecný prehľad, ale aj všeobecný prehľad sledujúcich.

Krásne zábery, ktoré inšpirujú

Koniec koncov, zhodnoťte sami, či Vám cestopisy niečo dajú. Možno Vás dokonca inšpirujú si v budúcnosti vycestovať na podobné safari.

Seničania v Serengeti (piatok)

Seničania v Serengeti (sobota)

Viac videoobsahu nájdete aj na:

Facebook Page / Instagram / Youtube kanál

Príspevok Seničan v Afrike zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.


Podporuj lokálnych #8: Záhradné centrum Beňa

$
0
0

Tí, ktorí sa radi paprú v hline a motkajú v záhrade, už asi vedia, ktorá bije. Vyhrnúť rukávy, natiahnuť montérky a hajde do Čáčova. Sezóna letničiek je už síce za nami, ale v Záhradnom centre Beňa sa stále niečo deje. Pohladíme firemného psíka Kimbinka, pogniabime tri mačence a už aj sedíme pri kávičke s pánom Ferdinandom a hovoríme o tom, ako sa to vlastne celé začalo…

Predpokladám, že celkom nevinne…

Presne tak. Kvety sme mali radi odjakživa, ale mňa aj manželku dlho živili iné profesie. Potom niečo nevyšlo, niečo iné, naopak, vyšlo a my sme v poprevratovej ekonomike stáli pred rozhodnutím, čo budeme robiť ďalej. Vtedy sme sa rozhodli venovať sa tomu, čo nás naozaj baví a otvorili si na trhovisku taký malý „stánček“ so záhradkárskymi potrebami.

Čiže žiadne dlhodobé strategické plánovanie a prepracovaný biznis plán?

U nás sa všetko dialo tak akosi prirodzene, vlastným tempom a spontánne. Jedného dňa nám kvetinky jednoducho prestali stačiť, lebo sme si uvedomili, že predsa máme radi aj ovocné stromy a okrasné dreviny. Ibaže kam s nimi? Do stánku by sa nám nevošli. Tak som kúpil prvý pozemok v Čáčove a začal predávať. Postupne sa doslova ponúkala myšlienka sústrediť v predajni komplexný záhradkársky sortiment a služby. Prikúpili sme okolité pozemky a postupne sme sa rozrástli do podoby súčasného záhradného centra. Dnes sa okrem predaja záhradkárskeho tovaru venujeme aj navrhovaniu a výsadbe záhrad na kľúč a ponúkame aj služby deratizácie a dezinsekcie. Takže nejaká vopred prepracovaná stratégia v tom nebola, len mi vždy záležalo na tom, aby sme robili poctivo, kvalifikovane a boli pri tom trochu aj srdcom. Lebo bez toho to nejde. Moja manželka pracovala kedysi v kancelárii, ale bavilo ju tráviť čas v záhrade a hrať sa s kvetmi. Ja som zase vyučený elektrikár. To by niekomu mohlo tiež pripadať absurdné, ale minule som bol na jednej konferencii a stretol som tam asi šesť elektrikárov, ktorí od elektriky utiekli do záhrady. Vychádza mi z toho, že ak zvažujete podnikanie v záhradníctve a ste elektrikár, máte veľkú šancu, že uspejete. 🙂

helt 03

Ak tomu správne rozumiem, ste v podstate rodinný podnik.

Na začiatku to bolo najmä na mne a na manželke, dnes sme v tom po uši už všetci, vrátane synátora a dcéry. Jasné, sú mladí a majú aj iné záľuby a potrebu vyskúšať si aj iné. Ale ja si myslím, že tie korene sú už zapustené a že sa raz záhradnému centru budú venovať na 100%.

A čo budete potom robiť vy?

Odpočívať s manželkou v okrasnej záhrade, ktorú máme v pláne vybudovať v záhradnom centre. …a pracovať, pochopiteľne. Nakoniec ma tam budú musieť aj „zasadiť“. 🙂

Ako vyzerá bežný deň majiteľa záhradného centra? Vy asi nebudete typ, čo sa ráno dovezie do práce v limuzíne v naleštených poltopánkach a kravate?

To teda rozhodne nie. Do práce chodím oblečený zásadne v pracovnom oblečení a keď je treba, tak normálne robím. V záhradkárstve som vždy prvý už od pol siedmej. Počkám na kolegov, všetkým urobím kávičku, rozdelíme si úlohy a každý si ide po svojom. Podvečer ich počkám, zase im všetkým urobím kávičku, povieme si, čo je hotové a čo ešte treba dorobiť a takto to u nás funguje dennodenne. 🙂

Senica-Plus-Zahradne-centrum-Bena2

Aké je v lokalite medzi „záhradkármi“ konkurenčné prostredie?

Rastie. Ale to je len dobre a ja som tomu veľmi priaznivo naklonený. A to z jedného dôvodu. Vždy, keď začnete niečo tvoriť a začnete si myslieť, že sa vám darí a všetko parádne funguje, hrozí vám, že zaspíte na vavrínoch a začnete stagnovať. Vedomie, že tu je nejaká konkurencia, vás udržiava bdelých a núti vás stále sa zlepšovať. Nemusí to vždy vyjsť, ale už len tá samotná snaha vás posúva ďalej.

Čo máte na svojej práci najradšej?

Jar. Nie kvôli biznisu, ale jednoducho preto, že po zime všetko začína žiť. Záhradkárstvo je vtedy plné kvetov a to je proste nádherné.

Je aj niečo, čo na svojej práci rád nemáte?

Dážď. Brzdí nás to v robote. 🙂

Obuvníkovi synovia chodia bosí. Ako je na tom záhrada majiteľa záhradkárskeho centra?

Podobne. Pri dome máme len malú záhradu, ktorá moc roboty nepotrebuje, ale stará sa o ňu väčšinou manželka. Má tam tie svoje ruže a veľa hortenzií.

Senica-Plus-Zahradne-centrum-Bena

Začali ste v stánku na mestskom trhovisku, dnes prevádzkujete okrem záhradného centra v Čáčove tri ďalšie pobočky. Nejaký recept na úspech pre tých, ktorí zvažujú podnikanie?

Treba to jednoducho skúsiť. Neskončiť pri tom, že o tom budú iba rozprávať. Keď som kúpil v Čáčove prvý pozemok a oplotil ho, miestni ma ešte veľmi nepoznali, takže keď som prišiel do krčmy na kofolu, občas som si vypočul nejaké tie krčmové reči. Chlapi si mysleli, že tam idem robiť autobazár, to bolo vtedy také módne J. No a keď im niekto povedal, že tam idem predávať stromčeky, smiali sa a krútili nad tým hlavami, že kto mi tam bude chodiť. Ale ja som už vtedy vedel, že mojimi zákazníkmi nemajú mať byť len domáci, ale ktokoľvek, kto pôjde okolo autom po hlavnej. Keby som sa vtedy nechal vyplašiť, možno by som tam dnes mal autobazár a bol nešťastný, lebo to by ma fakt nebavilo. Ale ja som si šiel za svojím a to presne to odporúčam každému, kto si v hlave nosí nejaký podnikateľský sen.

Marcela Heglasová

ZÁHRADNÉ CENTRUM BEŇA
Adresa
Facebook
Webstránka

+421 905 386 293
info@zahradnecentrum-bena.sk

————————————————————–
Podporuj lokálnych #7 JAM Sport
Podporuj lokálnych #6 Juraj Vandelia
Podporuj lokálnych #5 Jimmy Market
Podporuj lokálnych #4 HappyEnd SkateShop
Podporuj lokálnych #3 Lasičky
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub

Príspevok Podporuj lokálnych #8: Záhradné centrum Beňa zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

‘‘Môj život sú moje kresby, je v nich život a ten mi nikto nikdy nevezme.‘‘

$
0
0

Dnes by sme radi predstavili šikovnú výtvarníčku Michalu Kraicovú – KraicArt.  Pochádza z Brezovej pod Bradlom, ale Základnú umeleckú školu pod vedením p. profesora Štefana Ortha navštevovala v Senici. Profesijný život ju odvial ďalej od umenia, no napriek tomu sa umeniu oddane venuje každý deň.  Všetko sa začalo kreslením na steny v jej izbe a najmä do maminých kuchárskych kníh :D.

 ‘‘ Môj život sú moje kresby,  je v nich život a ten mi nikto nikdy nevezme‘‘ . Tieto slová Mišku motivujú v jej tvorbe a dávajú jej silu prekonať životné prekážky.

Ahoj Miška, povedz našim čitateľom niečo o sebe, ako si sa dostala k umeniu a aké máš umelecké vzdelanie?

Umenie pre mňa zohráva signifikantnú rolu už od detstva. Moje prvé výtvory som cielene vložila do maminých kuchárskych kníh. Časom mi to však nestačilo a prešla som na maľovanie stien v izbe, čo skončilo chvalabohu papierom.  Vždy som však túžila chodiť na výtvarnú výchovu a ako dieťa ma moji rodičia v tom značne podporovali.  S nástupom do prvého stupňa ZŠ  som  začala chodiť do ZUŠ Brezová pod Bradlom, ale  na iba individuálne hodiny kreslenia. Do ZUŠ Senica som prešla počas strednej školy, kde som sa zdokonalila v rôznych technikách a celkovom umeleckom rozvoji pod vedením pána profesora Štefana Ortha. Mojím snom bolo vždy študovať umenie, či dizajn alebo propagačné výtvarníctvo. Na strednú Umelecko – remeselnú školu, kde som mala študovať dizajn šperkov ma síce prijali, ale nakoniec ma vietor zavial do iného odvetvia. No napriek tomu sa stále venujem umeniu ako hobby ( kreslenie, maľba, grafická kresba atd.).

Každý umelec prechádza vo svojej kariére určitým vývojom. Ako to bolo u Teba?

V prvom rade nemám žiaden umelecký titul, ale aj napriek tomu sa umeniu stále venujem popri práci. Čo sa týka môjho umeleckého vývoja, tak už od detstva som stále kreslila, tvorila a hlavne som bola pre to vždy zapálená. Samozrejme po strednej škole, ukončení výtvarných hodín, na ktoré som pravidelne chodila som mala dlhšiu pauzu v rozmedzí 2 rokov. Začala som veľa cestovať a potrebovala som určitý čas aj sama pre seba ako študent a hlavne mi chýbala inšpirácia, motivácia v oblasti umenia. Nemohla som chytiť ani ceruzku do ruky, nemala som chuť… Z časti som sa aj hnevala sama na seba a známi, rodina sa ma pýtali, čo sa stalo? …a potom to prišlo, jeden večer počas môjho štúdia v Portugalsku. Znova som v sebe našla a zapálila túžbu tvoriť. Odvtedy som si na cesty vždy brávala skicár a od farieb som prešla na fixky a začala som s grafickými kresbami fixkami, ktorým sa venujem doposiaľ. Ako sa tak spätne pozerám, všetko zlé bolo na niečo dobré, nápady sú o čo raz intenzívnejšie a užívam si toto obdobie.

Čo je pre Teba inšpiráciou pri tvorení?

S touto otázkou sa často stretávam. Pre mňa je život o momentoch. Každodenne mi prináša istý typ inšpirácie. Aby som však bola presnejšia, často sa na moment zastavím. Poobzerám sa okolo seba a vtom upúta moju pozornosť nejaký predmet alebo ľudia, ich gestá alebo ma zaujme ich rozhovor a  v tom momente sa mi všetko vizuálne zobrazí v abstraktnom ponímaní a dokážem ten moment naplno precítiť. Je to úžasný pocit plný eufórie.

Ako vznikajú Tvoje obrazy? Akú používaš techniku? A aký štýl vlastne prezentuješ?

Ako som už spomínala, moje obrazy, kresby vznikajú na základe mojich osobným impresií, pocitov, odzrkadľujú môj život, unikátne momenty.… Vyskúšala som viacero techník, cez maľby temperovými, akrylovými, akvarelovými farbami až po kresbu pastelovými, giocondou, uhlíkom atď. Cestovanie ma priviedlo na praktickejšiu formu (v zmysle prenosu a skladovania) a to kresbu perom, ceruzkou a fixami. Páči sa mi celkový akcent a kontrast, ktorý sa s nimi dá vytvoriť v rámci kresby. Samozrejme po dlhej dobe by som sa rada opäť vrátila aj k maľbe akrylovými a temperovými farbami.

Štýl ktorému sa venujem je abstraktná kresba a maľba. Zbožňujem kresliť a maľovať na čierny podklad, ktorý mi dáva nekonečný priestor možnosti pre farebný kontrast.

Čo by si odporučila výtvarníkom, ktorí práve začínajú a hľadajú sa?

Nebáť sa žiť a tvoriť tak ako to cítite.  Veriť si a tvrdo na sebe pracovať. Keď som prvý krát prišla na prijímacie skúšky so skicárom plným mojich prác k pánovi profesorovi Orthovi, povedal mi: ‘‘ Áno, je tam 10% talentu a 90% driny.‘‘ Ak máte kúsok talentu, chuť a odvahu, tak sa nebojte tvoriť a hlavne sa nenechajte nikým odradiť, veď ste to predsa Vy, ktorí držia, či už ceruzku alebo štetec v ruke.

V krátkosti aké sú Tvoje úspechy? Výstavy, súťaže…

Už počas ZŠ som sa zúčastňovala výtvarných súťaží, v ktorých som viackrát uspela. Medzi 2 najväčšie patrili ( 14 rokov) : Prečo som na svete rád? ( Protidrogová tematika) – medzinárodná súťaž, kde som uspela na 2. mieste a moja práca bola použitá na dizajn tričiek a pohľadníc.

Druhý úspech prišiel o pol roka neskôr v súťaži Talent, Umenie, Kumšt  – kde som obsadila 1. miesto a cenu riaditeľa školy (dizajnovo úžitkový predmet). 

Neskôr počas mojej návštevy ZUŠ Senica som sa zúčastňovala rôznych súťaží a Plenérov na Morave, kde som získala veľa priateľov, s ktorými sme mali pravidelne Vernisáž spoločných prác počas obdobia 4 rokov.

Po absolvovaní strednej školy mi kamarát Martin Filip navrhol zorganizovať  vlastnú výstavu spolu s ďalším kamarátom, architektom Matejom Halinárom, ktorý momentálne pôsobí v Brne. Pod vedením nášho pána profesora v Senici v Záhorskom osvetovom stredisku v roku 2012 sme túto výstavu aj realizovali. Boli to úžasné momenty, na ktoré nikdy nezabudnem, výstava mala veľký úspech. Týmto by som sa zároveň chcela poďakovať aj Martinovi Filipovi za výbornú organizáciu a pevné nervy, ktoré s nami mal :).

Aké sú Tvoje ďalšie ciele do budúcna? Čo by si chcela dosiahnuť?

Toto je otázka, ktorá sa v poslednej dobe často skloňuje v mojom živote. Mám veľa nápadov a cieľov ohľadom umenia, no momentálne pracujem na novej kolekcii s názvom ZOO, ktorá bude na väčšie formáty A2, A1 a bude odzrkadľovať svet očami zvierat v abstraktnom ponímaní.Veľmi sa teším z novej FB stránky, ktorú budeme postupne zdokonaľovať, ako aj oficiálnu webovú stránku, ktorá sa dokončuje. Rada by som premietla svoje návrhy do dizajnovej formy v rámci oblečenia, ale to je ešte na dlhšiu debatu. Každopádne, som viac naklonená týmto smerom, takže uvidíme, čo prinesie blízka budúcnosť.

Kde by si ľudia mohli pozrieť  Tvoju tvorbu najbližšie?

Posledná výstava, ktorá sa uskutočnila v Záhorskom osvetovom stredisku, v Senici sa konala pred 8 rokmi, kedy som vystavovala s Matejom Halinárom. Veľmi rada by som si to po rokoch zopakovala a prezentovala ako aj svoju, tak našu spoločnú tvorbu. Dúfajme, že sa nám to čoskoro podarí, či už v rámci okresu alebo v Bratislave, kde momentálne žijem a pôsobím.

Čo sa týka mojej tvorby, tak všetky kolekcie sú dostupné na FB stránke: Kraicart ako aj na Instagrame: Michala_Kraicart, kde si môžete pozrieť najnovšie práce ako aj už hotové kolekcie.

Ako by si zhodnotila svoju tvorbu?

Veľakrát si dávam otázku, či som niečo stratila tým, že som nešla na umeleckú školu a profesionálne študovala umenie ako odbor.  Pre mňa je umenie niečím, čo rada vyjadrujem, čo cítim,  ako myslím a odzrkadľujem v ňom svoj život. Nemusíte mať na všetko titul, aby to z Vás urobilo iného alebo lepšieho človeka. Pokiaľ si veríte a pracujete na sebe je podstatné nestratiť samého seba.

Príspevok ‘‘Môj život sú moje kresby, je v nich život a ten mi nikto nikdy nevezme.‘‘ zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

“Nikdy nebudem považovať za konkurenciu niekoho, kto nestrihá legálne tak, ako my ostatní,” hovorí Jofre z MMG Jofre’s Barbers

$
0
0

Iniciatíva napísať tento rozhovor vznikla v redakcii už pred viac ako pol rokom, ale bol raz jeden zaneprázdnený život, tak sme sa nakoniec s Jojom Belanom, alebo Jefom, ako ho pozná množstvo Seničanov, stretli až posledný májový pondelok v jeho holičstve, keď práve končil svoj bežný pracovný deň a odchádzali poslední zákazníci. Od rozhovoru sme mali, priznávam, rôzne očakávania, no všetky sa nám podarilo prekonať. Vitajte pri sedemnástej epizóde seriálu Podporuj lokálnych.

Začneme takou rozhovorovou klasikou. Ako si sa dostal ku kariére barbera a čomu si sa venoval predtým?

Študoval som na Obchodnej akadémi v Senici, odkiaľ som po maturite odišiel do Anglicka, kde som pracoval 4 mesiace. Vlastne už tam som prvýkrát navštívil barbershop. Odjakživa som sa chcel venovať práci, ku ktorej štýlu patrí okrem inej aktivity aj tetovanie – niečo ako barmanstvo alebo holičstvo. Keď som sa vrátil na Slovensko, zamestnal som sa v senickom Positive, za barom som pracoval asi rok a pol. Tento príbeh už pozná veľa ľudí, ale keď som sa chcel začať venovať niečomu inému a skúšal som kresliť a tetovať, tak som svojej sestre vytetoval na nohu nejakú čiernu machuľu (našťastie to už má pretetované). Po tejto nepríjemnej skúsenosti som hneď predal strojčeky na tetovanie a kúpil si práve tie na strihanie, ku ktorým som mal nejaký ten vzťah už z detsva, keď som sa sám strihal na ježka. Od októbra 2017 strihám v MMG Freedom Barbers.

Čo považuješ za svoj najväčší doterajší úspech?

Za najväčší úspech považujem určite to, že vôbec môžem robiť prácu, ktorá ma baví. S tým samozrejme súvisia profesionálne úspechy – zatiaľ som sa umiestnil na každej súťaži, ktorej som sa zúčastnil. Napríklad v roku 2018 som vyhral titul Barber roka. Zatiaľ sa mi pošťastilo vždy. 🙂

Zaujímavé, že si spomenul šťastie. Myslíš si, že sú tvoje úspechy založené na šťastí?

Vždy k výhre patrí aj šťastie. Záleží od situácie – na svojej úplne prvej súťaži som mal k dispozícii od porotcov modela, ktorý bol naozaj dobrý. Čo sa týka ostatných súťaží, na tie už som si pozýval vlastných modelov, ktorých som poznal a často som ich strihal, preto som poznal ich vlasy a vedel, ako sa s nimi pracuje a čo im svedčí. To už podľa mňa o šťastí nemôžme veľmi hovoriť. Súčasťou úspechu je z rovnakej časti šťastie, talent a tvrdá práca.

Prečo si sa rozhodol podnikať v Senici?

Vedel som, že v Senici pôsobí barber Vlado Závodský a je samozrejmé, že niekoľko tisíc mužov nemôže ostrihať jeden človek. Preto som sa rozhodol, že sa vrátim späť do Senice a chcel som tomuto mestu niečo vrátiť za to, že som tu mohol a budem vyrastať. O niečo sa tu s mojimi kolegami snažíme, čo však ešte nemôžem prezradiť. Je ale pár vecí, čo ma ako podnikateľa v Senici naozaj mrzí.

Ako to myslíš?

Veľmi ma mrzí, že ľudia často hovoria o našich cenách ako o privysokých. Ja si osobne myslím, že to tak nie je, pretože 15€ za kompletný servis, ktorý trvá minimálne 45 minút, je podľa mňa adekvátna cena. Striháme na objednávky, preto má každý klient záruku plnej pozornosti a starostlivosti. K tomu prirodzene patrí celý holičský servis, ako je umytie hlavy, aplikácia rôznych kvalitných a nákladných produktov. Našim klientom ponúkame v cene pri návšteve aj kvalitnú kávu, Joker Energy nápoje a Coolňa limonády. K našej práci a zároveň našim výdavkom patria tiež školenia, kde sa učíme od svetových barberov, ktoré samozrejme nie sú lacné. Robíme to preto, aby sme sa neustále v našej práci posúvali ďalej, a v skratke, aby celá Senica nemala rovnaký účes. Obetujeme týmto aktivitám veľmi veľa času. Mrzí ma preto, že aj napriek tomuto všetkému ľudia o nás hovoria, že sme príliš drahí.

Kde si sa okrem Senice venoval barberstvu?

Začínal som v Bratislave, kde som pôsobil asi pol roka. Tam som však ešte nestrihal aktívne – naša firma je založená na ideológii, že každý nový človek si musí niečo “vytrpieť”, aby si pozíciu v MMG zaslúžil a aby si ju vážil. Ja som asi 4 mesiace len stál pri kolegoch a sledoval ich prácu, umýval vlasy, zametal podlahu, nosil kávu a umýval riady. Na internáte som vo voľnom čase, čo bolo vtedy asi od 5 do 8 večer, strihal chalanov, ktorí tam bývali. Vôbec netvrdím, že išlo zo strany MMG o nejakú šikanu, bolo to iba o tom, aby som si vedel vážiť túto prácu. A som za to rád. Po 5 mesiacoch sme otvorili nové holičstvo v Malackách, kde som pracoval asi 9 mesiacov.

Ako by si porovnal podmienky v Senici a v Bratislave?

Podmienky mám jednoznačne lepšie v Senici, pretože som doma, poznám tu veľa ľudí, a hlavne som si tu vytvoril holičstvo, do ktorého dizajnu a chodu som mohol niečo povedať.

Neexistuje teda v MMG nijaký dizajnový koncept, podľa ktorého by sa mali riadiť interiéry holičstiev?

Vôbec. V MMG koncept udávajúci smer vzniku holičstiev neexistuje, pretože každý barber u nás má svoj štýl. Ak sa ten holič rozhodne otvoriť si vlastnú pobočku MMG Barbers, vnáša do nej aj svoj štýl. Ja mám rád skôr industriálny štýl, preto tu máme aj betónové steny. Máme však teraz v pláne prerábky. Práve preto, že sme si to vymysleli a vytvorili sami, tu máme dobré zázemie, kde môžeme odvádzať svou prácu na 110%.

Ktoré aspekty zahraničnej scény by si chcel vidieť u nás?

Jednoznačne viac pozornosti a viac rešpektu holičom, ktorí na sebe tvrdo makajú. V tejto branži nejde primárne o to dosiahnuť nejaké číslo followerov na Instagrame, zároveň si však uvedomujem, že na Slovensku je veľa šikovných barberov, ktorí si zaslúžia väčšiu pozornosť a uznanie verejnosti.

Prišla reč na Instagram. Ako to je s fotkami účesov? Chodí niekto naozaj s “ohlodanou” ofinou, a podobne?

Nie si prvá, čo sa na to pýta, tak to teraz uvediem na správnu mieru. Strihy na fotky sú upravované väčšinou úplne inak, ako ľudia reálne chodia von. Instagram je silná a zároveň presýtená sociálna sieť, preto musíme hľadať nové spôsoby, ako zaujať publikum. Ľudia sa potom viac zaujímajú o to “prečo som tam niekomu nechal hentaký vlas”, a podobne. Akonáhle vypnem foťák, idem dokončiť účes. Tieto uletené účesy sú čisto pre prejavenie kreativity a zaujatie pozornosti.

Vzhľadom k tomu, že si aktívny na Facebooku a Instagrame, určite ti neušli negatívne komentáre na adresu tvojej práce. Ako to vnímaš?

Som rád, že si sa na toto spýtala, rád by som k tomu niečo povedal. Ako sa hovorí, 100 ľudí, 100 chutí, a my v holičstve sa vždy snažíme o kvalitnú službu s kvalitným výsledkom. Samozrejme, nie vždy sa každému páči finálny účes a už sa k nám nevráti, preto si nesmierne vážime každého zákazníka, ktorý sa vráti. A to nielen kvôli účesu, ale aj kvôli atmosfére nášho holičstva. Pre to to robíme – pre ľudí 🙂 Prirodzene, každý negatívny komentár alebo odozva ma zamrzí, ale snažím sa v tom nájsť cestu, ktorá ma v budúcnosti posunie ďalej. A čo sa týka negatívnych komentárov na moju osobu alebo moje holičstvo od ľudí, ktorí sa u nás nikdy strihať neboli, tak k tomu by som povedal iba toľko, že až si každý vyskúša tvrdo pracovať a podnikať v tom, čo ho baví, tak potom sa môžme otvorene porozprávať.

Koho prácu najviac sleduješ a kde čerpáš inšpiráciu?

Najviac sledujem popredných anglických a ruských barberov ako Menspire, Vadim Lastochkin, Clipperkillah, Josh O.P. Väčšinou sledujem ľudí, ktorých práca sa mi najviac páči. Ak sa niečím z ich tvorby inšpirujem, tak sa to snažím skombinovať so svojím osobným štýlom.

Aký bol proces hľadania vlastného štýlu strihania?

Doteraz si to presne pamätám. Začínal som na “Amerike”. Časom som však zistil, určite mi dajú všetci barberi za pravdu, že americká scéna je vo veľa prípadoch umelá – barberi používajú veľa farby na vlasy a nevedia pracovať s vlasmi, ktoré klient reálne má. Neskôr som teda od toho upustil a strihám tak, ako sa to mne a klientovi páči.

Aká najväčšia katastrofa sa ti podarila na klientovi?

Na klientovi v holičstve našťastie žiadna, ale na jedne súťaži v bratislavskej Inchebe pri fast fade sa mi 3 sekundy do konca vysunul nástavec, a z perfektného “fejdu”, s ktorým by som sa pravdepodobne umiestnil, sa stala naozaj katastrofa. Môj model mal teda miesto dokonalého strihu vyholenú čiaru cez polku hlavy.

Momentálne u teba pôsobia dvaja mladí barberi, Dany a Damián. Podľa čoho si si ich k sebe vyberal?

Keď som prišiel do Senice, tak som poznal Danyho, ktorého som neskôr oslovil a zaučil. Keďže bolo veľa práce, tak som hľadal ďalšieho kolegu a keďže som si všimol Damiánovu prácu, a páčila sa mi, oslovil som ho a teraz tu mám najlepších kolegov, akých môžem mať. “Vyrobil” som si z nich kvalitných barberov, za ktorých prácu sa ako majiteľ holičstva nemusím hanbiť.

Vedel by si si predstaviť aj kolegyňu?

Určite nie. Nemám nič proti ženám v tomto povolaní, poznám šikovné dámy barberky, ktorých prácu obdivujem. Avšak my sme čisto pánske holičstvo, ktoré má pre našich klientov pôsobiť aj ako relax. Priznávam, často tu rozoberáme témy, ktoré nie sú vhodné pre ženské uši. Ak je však čisto dámske (pánske) holičstvo, kde pracujú len dámy, tiež je to super. V tejto branži si však myslím, že by nemali byť kolektívy mužov s jednou dámou, a naopak. Tým však nechcem degradovať nikoho prácu.

Ako je to s konkurenciou v Senici?

Slovo konkurencia je pre mňa relevantné možno pri záležitostiach, ako sú závody, kde ide o víťazstvo jedného. V tomto prípade by som to tak nenazýval. V Senici sú 3 barbershopy, jeden z nich veľmi komentovať nechcem, a ten druhý je Eleph Barbershop Vlada Závodského, ktorého som už spomínal. On je v pravom zmysle moja konkurencia, avšak máme medzi sebou aj napriek tomu dobré vzťahy a považujem ho za kolegu v tomto remesle. Mnoho ľudí si myslí, že mojou konkurenciou sú aj “podomoví” barberi, ktorí sa naučia u niekoho profesionálne strihať a odídu pracovať domov za polovičné ceny. Zažil som si také prípady aj vo svojom barbershope a je to podľa môjho názoru špinenie nášho remesla.

Až ked si niekto založí holičstvo, bude platiť nájom, elektrinu, všetky odvody, a aj vtedy bude strihať za polovičné ceny, tak klobúk dole! Lebo každý človek, čo má nejakú finančnú gramotnosť vie, že by z toho absolútne nevyžil. Ak toto všetko urobí a dá rovnaké ceny, a po to tomto všetkom nám “uchmatne” klientelu, tak nemám problém povedať, že ho považujem za konkurenciu. No inak je to pre mňa podraz tohto krásneho remesla a všetkých poctivých ľudí v ňom.

Vnímaš takýto problém len v tomto odvetví?

Týmto celým nechcem chrániť len svoje holičstvo, hovorím o všetkých malých podnikateľoch a remeselníkoch, ktorí túto prácu odvádzajú kvalitne a hlavne poctivo! Myslím si, že ak chcú ľudia hromadne podporovať nelegálne prevádzky rôzneho druhu, tak podnikanie ako také je na Slovensku úplne bezpredmetné. Zatvorme teda všetky legálne prevádzky a pracujme doma, bez podliehania úradom a dozorom, bez ohľadu na kvalitu a bezpečnosť služieb. Ľudia by si mali tiež uvedomiť, že aj napriek tomu, že sa ich to teraz možno netýka, tiež môžu niekedy začať podnikať a prísť do situácie, že ich o klientelu bude oberať nelegálna prevádzka. Som jednoznačne za to, aby sa podporovali oficiálne a poctivé podniky, ktoré operujú tak, ako by sa v záujme fungujúcej ekonomiky malo.

Akú má podľa teba táto branža budúcnosť a ako sa v tejto budúcnosti vidíš ty?

Táto branža má jednoznačne veľkú a pevne postavenú budúcnosť, pretože holičstvo ako také tu už kedysi bolo. Potom však prišli na rad kaderníčky, ktoré mužov strihali za 60 korún, neskôr za 3-4 eurá, tým pádom zanikli holičstvá. No a svet išiel ďalej. Zo zahraničia sa sem tento trend však opäť vrátil a ľudia si na to zvykli, chlapi sa o seba začali viac starať, takže som si na 100% istý, že toto krásne remeslo nezahynie. Čo sa týka mojej budúcnosti práve v tomto remesle, určite budem aj naďalej strihať, ale chcem sa popri tom venovať aj iným aktivitám. Ale o tom inokedy…

Premýšľal si nad tým, že by si sa venoval aj ženským strihom?

Odkedy som začal strihať, chcel som sa venovať len mužským vlasom. Postupom času som sa začal pohrávať s myšlienkou ženských strihov, pretože ma veľmi bavia nožničkové strihy, ktoré prevažujú práve v stylingu dám. Oveľa radšej by som však ženy strihal extravagantne, než len upravoval dlhé vlasy. Pár žien už som dokonca strihal.

Teraz jedna naozaj osobná otázka. Veľa z nás si ešte spomína na časy, keď si hrával hokej. Ak by si nebol barber, bol by si hokejista? 😀

Jasné! Keď som bol malý, sľúbil som mojej rodine, že sa raz dostanem do NHL, kúpim im drahé autá a veľký dom, že moja maminka už nebude musieť pracovať a bude so mnou bývať. Tento sen sa, bohužiaľ, po 14 rokoch rozplynul. V Senici bohužial hokej nemal vtedy zmysel. Aj keď teraz chalani, moji známi, hrajú hokej, uvažujem nad tým, že v septembri oprášim svoje triky. A prinútim svojich zákazníkov, aby sa na mňa chodili pozerať.(smiech)

Na záver, čo by si poradil ľuďom, ktorí chcú začať podnikať a venovať sa práci, ktorá ich baví?

Prvá, základná vec – nikdy sa nebojte ísť do niečoho. Keď sa budete báť, nikdy to nedokážete. Ja som si povedal na konci septembra 2017, že chcem mať v Senici holičstvo, a aj napriek odhováraniu a mnohým prekážkam som si išiel za svojím a podarilo sa 🙂 Vedel som, že bezdomovec sa snáď zo mna nestane, a aspoň som to chcel vyskúšať. Druhá vec je určite robiť svoju prácu s láskou. Ak niečo robíte nasilu, nikdy to nebude ono. Ďalšia vec je pre mňa osobne veľmi dôležitá. Odjakživa sa riadim heslom – musíš spraviť dva kroky vzad, aby si mohol spraviť tri kroky vpred. Myslím tým to, že niekedy treba niečo obetovať, aby si sa mohol posunúť ďalej. Aplikujem to v práci aj v živote. Štvrtá vec je, že aj keď sa vám niečo nepodarí, nezahadzujte vašu snahu. Párkrát sa mi na začiatku stalo, že som niekomu pokazil účes, našťastie som vždy narazil na chápavých zákazníkov a poučil sa z vlastných chýb.

Toto je z mojich otázok všetko. Ešte mi však napadá, či by si sa chcel vyjadriť k udalostiam okolo tvojej dobročinnej akcie pre senický útulok, kde si dva týždne dozadu strihal zadarmo na námestí.

Áno, rád by som sa k tomu vyjadril. Ešte vo štvrtok vznikol nápad podporiť senický útulok, pretože počas pandémie dostali útulky dosť zabrať, tak som sa rozhodol ponúknuť svoje služby počas nedele na námestí zadarmo s možnosťou prispieť. Aj napriek nepriaznivému víkendovému počasiu sme sa rozhodli s Damiánom túto akciu uskutočniť. Už okolo jednej hodiny, keď sme dorazili na námestie, nás čakali skupiny ľudí. Veľmi veľa skutočností ma na tomto celom zarazilo, a síce, že sme strihali ľudí, ktorí boli k nám objednaní a neprišli, strihali sme aj ľudí, o ktorých viem, že nie sú odkázaní na strihanie zadarmo, dokonca sme stihali ľudí s čerstvým účesom. Tiež ma nemilo prekvapilo, že sa naše sponzorské produkty ušli iba zopár občanom, ktorí si ich brali po hrstiach. Samozrejme bez príspevku, čo ma na situácii mrzelo najviac. Zámer bol úplne niekde inde. Na druhej strane sme veľmi vďační za ľudí, ktorých sme nestrihali a naopak prispeli. Na celom dni ma mrzí najviac, že sa vyzbieralo iba 100 eur. Keď zvážim internetové štatistiky, koľko zdieľaní a aký dosah mal môj príspevok o tejto akcii, bol som sklamaný. Na konci dňa som si ešte stihol prečítať hádky Seničanov ohľadom tejto akcie, čo bolo už naozaj cez čiaru.

Na záver však musím povedať, že ani táto pokazená akcia, ani žiadne negatívne komentáre ma neodradia od pomoci útulku, alebo iným iniciatívam. Pretože vždy sa nájdu ľudia, ktorí moju prácu a moju pomoc ocenia. A práve pre nich to robím.

Ďakujeme Jofremu z MMG Jofre’s Barbers za rozhovor. Jeho prácu sledujte na Instagrame @jofre_e a Facebooku MMG JOFRE’s Barbers.

A my sa vidíme sa pri ďalšej epizóde seriálu Podporuj lokálnych.

Príspevok “Nikdy nebudem považovať za konkurenciu niekoho, kto nestrihá legálne tak, ako my ostatní,” hovorí Jofre z MMG Jofre’s Barbers zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Seničania v zahraničí #15: Michal Holič o koronavíruse v Singapure

$
0
0

Rubriku “Seničania v zahraničí” sme sa pre tentokrát rozhodli využiť kvôli aktuálnej situácii trochu inak. Tím SE+ vám prináša informácie o aktuálnom dianí ochorenia COVID-19 mimo Európy „z prvej ruky.“ Oslovili sme Michala, rodáka zo Senice, ktorý už pár rokov žije v Ázijskom mestskom štáte Singapur. Prezradil nám ako sa s vírusom vysporiadala vláda v Singapure, aké “vychytávky” v krajine používajú, ale aj kde vidí rozdiely medzi slovenskými a singapurskými opatreniami.

Ahoj Michal, mohol by si sa stručne predstaviť a priblížiť nám, čo robíš v Singapure?

Ahoj. Ako už bolo spomenuté, volám sa Michal a som rodák zo Senice, konkrétne zo Sotinej, kde som vyrastal a pôsobil –  až do môjho odchodu na vysokú školu. Do Singapuru som prišiel pred vyše štyrmi rokmi spolu s mojou priateľkou. Momentálne tu pracujem pre technologickú firmu na pozícii Senior Product Designer.

Aké boli prvotné nariadenia vlády po vypuknutí koronavírusu? Aké sú súčasné opatrenia? 

Asi úplne prvé prišli obmedzenia v rámci medzinárodných letov z a do postihnutých oblastí ako Čína, Kórea a Japonsko. Okrem toho bol chod mesta pomerne dlho v normále aj napriek tomu, že sme registrovali okolo 10-20 nových prípadov denne. Všetko sa zmenilo asi mesiac dozadu, kedy denný prírastok začal presahovať 100 nových pripadov. To bol moment, kedy prišli prvé striktné nariadenia a tie trvajú až dodnes. 

Momentálne je odporúčané vychádzať z domu iba v nutných prípadoch, je povinné nosiť rúška, väčšina obchodov je zatvorená, až na tzv. essential businesses, ako sú napríklad potraviny a lekárne. Reštaurácie sú tiež otvorené ale zákazník je povinný si zobrať jedlo so sebou. Ďalej sú zatvorené všetky verejné priestory ako pláže, vonkajšie ihriská a celkovo je zakázané sa stretávať s ľuďmi mimo svojej domácnosti.

Ázia je známa tým, že rada využíva najmodernejšie technológie a “zlepšováky” na bežný chod života. Zaznamenal si takéto využitie technológií aj počas vírusu?

Momentálne mesto testuje použitie autonómnych zariadeni na miestach, kde sa zdržuje najviac ľudí. Tieto prístroje majú za úlohu pripomínať ľuďom, aby dodržiavali dostatočný rozostup a nezdržiavali sa vonku pokiaľ necvičia. Jedno takéto autíčko máme rovno pred našim domom na bežeckej dráhe, kam si sem-tam chodím zabehať. Omnoho populárnejší je ale ”robopes” od Boston Dynamic, ktorého som žiaľ ešte nemal to štastie stretnúť. Okrem corona botov tu ale môžete bežne vidieť autonómne kosačky, ktoré kosia trávniky v parkoch alebo roboty, ktore zbierajú použitý riad v lokálnych foodcourtoch.

Aký je momentálny priebeh šírenia vírusu? (pozn. v Ázii vypukol vírus skôr, ako v Európe a časom počet nakazených klesol, no teraz opätovne hlásia, že počet stúpa)

Je pravda, že sa Singapur v priebehu posledného mesiaca dostal nad hranicu 1000 nových prípadov za deň a momentálne sa stále pohybuje niekde okolo 700. Drvivá väčšina týchto prípadov však pochádza z kontrolovaných ubytovní pre robotníkov, ktoré sú uzavreté a plošne testované. Je to podobný problém, ako má Slovensko s rómskymi osadami, kde bolo veľmi ťažké zabrániť šíreniu vírusu. Ak by sme sa pozreli iba na pripady z komunity mimo ubytovní, tak sa bavíme o číslach do 10 nových prípadov za deň. Preto si myslím, že situácia tu je omnoho lepšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Sleduješ dianie na Slovensku? Poprípade vedel by si porovnať opatrenia ktoré robí Slovensko a Singapur?

Na Slovensko prišli všetky opatrenia omnoho skôr, ako tu aj napriek tomu, že vírus tam dorazil oveľa neskôr. Mám pocit, že Singapur sa viac snažil zachovať normálny chod krajiny, pokiaľ sa  dalo. Predpokladám, že jedným z dôvodov je aj fakt, že slovenské zdravotníctvo nebolo na niečo takéto pripravené a nemohlo si dovoliť vysoký nárast nakazených hneď na začiatku. Inak je situácia v oboch krajinách veľmi podobná. 

Pocituješ v  krajine veľké zmeny, ktorý má vírus na pracovný trh? 

Osobne to zatiaľ nijako výrazne nepociťujem. Môjho odvetvia sa to až tak nedotklo. Každopádne, dvojmesačný výpadok bude mať určite negatívne dôsledky, hlavne na služby a všetko podnikanie spojené s turizmom. Viem, že napríklad Singapore Airlines potrebujú obrovské dotácie na to, aby túto situáciu prežili a týchto firiem bude určite omnoho viac. Musím povedať, že Singapur bol v dobrých časoch zodpovednejší ako Slovensko a vybudoval si rezervy, ktoré teraz môže použiť počas krízy na podporu ekonomiky.

Ako by si opísal súčasnú náladu v Singapure? Zaznamenal si nadbytočné nakupovanie či nervozitu? Alebo práve naopak, ľudia sú viac solidárni a disciplinovaní?

Nadbytočné nakupovanie tu bolo zo začiatku ale nepovedal by som, že nejaké výrazné. Dokonca tu bol pokus vrátiť nákup po tom čo si ľudia uvedomili, že situácia nie je taká zlá :). Toto samozrejme obchody neakceptovali – dúfam, že teraz títo ľudia budú jesť celý rok iba nudle, ktoré si nakúpili. Inak je nálada momentálne pokojná. Ľudia tu sú pomerne disciplinovaní, až na pár prípadov. Na dodržiavanie pravidiel dohliadajú tzv. Ambasadori, ktorych zamestnáva štát. Sem tam sa môže stať, že ťa niekto vyhodí z lavičky alebo ti pripomenie nasadiť si masku.

Bolo poprípade je možné počas krízy cestovať späť na Slovensko? Kedy si myslíš že bude možné sa vrátiť na Slovensko?

Možné to je, ale je to veľmi komplikované. Nielen kvôli singapurským zákonom, ale aj slovenským. Ak by som sa rozhodol ísť na Slovensko, najprv skončím v 2- týždňovej karanténe na Slovensku a potom keď sa vrátim skončím v ďalšej karanténe tu v Singapure. Plus by som si tu musel platiť všetky vyšetrenia zo svojho, keďže som sa rozhodol dobrovoľne opustiť krajinu.

A ak sa pýtaš kedy sa to vráti do normálu, tak to by som aj ja rád vedel.

Vedel by si si predstaviť aplikovať niečo  z momentálnych nariadení do tvojho bežného života? (homeoffice…)

Môj tím už teraz pracuje remote, keďže polovica ľudí je v Madride a polovica sedíi tu v Singapure. Myslim si, že tá idea firmy, ktorá nepotrebuje kamenný office a ľudia môžu pracovať odkiaľ chcú vôbec nie je nereálna. Ja by som to určite bral. Takýto set-up by mi umožnil viacej cestovať ale zároveň tráviť viacej času doma.

Ďakujeme Michalovi za rozhovor! My sa vidíme pri ďalšej epizóde rubriky Seničania v zahraničí!:)

Príspevok Seničania v zahraničí #15: Michal Holič o koronavíruse v Singapure zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Koľko motoriek sa zmestí do jednej dodávky?

$
0
0
Dodávky na prenájom v Senici

Cesty podnikania sú nevyspytateľné. A niekedy jednoducho iba vyplynú z riešenia nejakej životnej situácie. Presne tak sa začal príbeh žltých dodávok, ktoré vídame v Senici presúvať sa alebo parkovať s neprehliadnuteľným nápisom: POŽIČAJ SI MA. 

Ak práve nesedíte v pravidelnej zápche na ťahu Čáčov – hlavná križovatka, alebo nepatríte do gangu senických motorkárov, predajňu Fullgas.shop v budove Službytu na Hviezdoške by ste mohli ľahko prehliadnuť. Neveľká, ale o to zaujímavejšia predajňa moto doplnkov, oblečenia a enduro motoriek, ktorá ich majiteľom poskytuje aj základný servis či tréningové jazdy, je základňa, z ktorej do sveta štartujú dve žlté dodávky a jedno osemmiestne osobné auto. Ku komu a kam? Ku každému, kto si ich prenajme a kam len bude chcieť.

Flotila na prenájom. Spolu aj oddelene.

Na základni Fullgas.shop

Za dverami Fullgas shopu nás víta obchodná asistentka a štvornohý maskot predajne – Gody. Nadšene u nás postupne vykonáva dezinfekciu rúk, inšpekciu príručných tašiek a hĺbkovú očistu uší. A až keď prejdeme jej kompletným screeningom, radostne nás odprevádza k sedeniu za paletovým stolom, kde sa stretávame s Filipom, jeho partnerkou Gabikou a Milanom, ktorí sa popri prevádzke eshopu a kamennej predajne Fullgas.shop pustili do komerčného prenájmu dvoch dodávok a osemmiestneho osobného auta.

Obchodná asistentka Gody

Dodávka k dodávke, už sú dve 

Chalani z predajne sa už roky venujú enduru a s motorkami pravidelne jazdia na preteky. Keď začali mať ťažkosti s kapacitou prepravy, rozhodli sa zaobstarať si dodávku. “Rýchlo sme zistili, že v blízkosti nie je žiadna požičovňa, a že si dodávku budeme musieť kúpiť. Zároveň nám logicky napadlo, že keď ju práve nebudeme využívať my, mohla by na seba zarábať. Po chvíli sme zistili, že dodávka je stále požičaná a potrebujeme ešte jednu,” hovorí Filip, ktorý vám väčšinou odpovie na druhej strane telefónu, keď sa budete informovať o ich prenájme. 

Požičaj si ma. Dodávka na prenájom.

Na sťahovanie, prevoz tovaru aj ako náhradné vozidlo 

Dve dodávky, ktoré je len zriedka možné vidieť parkovať niekde v tandeme, si môžete požičať na sťahovanie, prevoz tovaru alebo ich využiť ako náhradné vozidlo. “Myslím, že najčastejšie ich ľudia využívajú práve pri sťahovaní, ale máme napríklad aj pravidelných zákazníkov či zákazníčky, ktorí ich používajú na prepravu tovaru na výstavy a podobne,“ hovorí Filip a dodáva: “Dodávky však určite nie sú stavané na prevoz stavebného odpadu, na tento účel ich preto zásadne nepožičiavame.” 

Inak však stačí iba zavolať, dodávku si prevziať na vopred dohodnutom mieste, preukázať sa občianskym a platným vodičským preukazom “B”, zaplatiť zálohu vo výške 200 eur plus sadzbu podľa dohodnutej doby prenájmu a vyštartovať. 

Na prenájom pre firmy, rodiny a partie kamarátov

Aké požičaj, také vráť 

Keď sa Filipa pýtame, aká je jeho skúsenosť so zákazníkmi, tvári sa spokojne. Tvrdí, že skúsenosti sú skôr dobré a drobné neúmyselné “poranenia” sú v riziku započítané. Jediným úsmevným špecifikom je vraj to, že ženy pri objednávaní dodávky konajú impulzívne a takmer v 75 % percentách objednávku zrušia ešte v ten istý deň. Na to, prečo to tak je, vraj zatiaľ nemá vysvetlenie 🙂

Hygiena nadovšetko. Vrátane dezinfekcie. 

Po každom zákazníkovi prechádza každé vozidlo základnou očistou a následne sa dezinfikuje ozónom. Fullgas.shop má vlastný generátor ozónu a službu dezinfekcie ozónom ponúka aj iným majiteľom vozidiel, menších kancelárskych priestorov či domácnostiam. Môžete si ju objednať nezávisle, dodávku k nej rozhodne nepotrebujete. 

Luxusná čistota vďaka ozónu

Žltá je dobrá 

Až sa nabudúce ocitnete v životnej situácii, ktorá zahŕňa potrebu premiestniť väčší objem vecí alebo osôb z bodu A do bodu B, skočte do Fullgas shopu na Hviezdoške alebo si rovno nabrnknite www.dodavkysenica.sk. Jediné, čo si k nim budete musieť zabezpečiť, je šofér a pomocná sila na nakládku a vykládku. Tých totiž k vozidlu nedostanete. Priamo v obchode si však spolu s dodávkou môžete objednať tréningovú jazdu na enduro motorke s inštruktorom a mať tak jedinečnú príležitosť zistiť, koľko motoriek sa do tej jednej dodávky vlastne vojde. Ak vám to, samozrejme, rovnako ako nám, neprestáva vŕtať v hlave.

Filip s Gabikou a Milanom sa už dlhé roky venujú motorkám. Od roku 2015 prevádzkujú eshop www.fullgas.shop a od októbra 2019 aj kamenný obchod v Senici, kde okrem predaja motoriek a príslušenstva poskytujú servisné služby. 

V roku 2017 spustili internetový obchod špecializovaný na nepremokavé ponožky a rukavice www.nepremokave.sk. V roku 2019 rozšírili svoje podnikanie aj o prenájom dodávok www.dodavkysenica.sk. V súčasnosti okrem dodávok prenajímajú súkromným osobám a firmám aj luxusné osemmiestne osobné vozidlo Mercedes V-Class.

Príspevok Koľko motoriek sa zmestí do jednej dodávky? zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Ľubomír Miča

$
0
0

Povedzte našim čitateľom niečo o sebe.  Ako ste sa dostali k umeniu?

Mám 60 rokov a maľujem od malička, ale nebol som prijatý na umeleckú školu. V roku 2000 som začal navštevovať štúdium pre dospelých v ZUŠ Senica. Celý môj život pracujem ako rámar obrazov.  Od roku 1992 v tomto odbore podnikám.

Každý umelec prechádza vo svojej kariére určitým vývojom. Ako to bolo u Vás?

Po ukončení  ZUŠ -ky som absolvoval niekoľko výtvarných kurzov , sympózií,  plenérov. Nakúpil som si asi 150 odborných kníh, ktoré som následne roky študoval . Týmto som získal vedomosti  o perspektíve, kompozícii, teórii farieb, zákonitosti maľby krajiny, portrétu, aktu a všetkého, čo maľba prináša.     

Čo je pre Vás inšpiráciou pri tvorení?

Inšpirujem sa primárne abstraktným myslením a sekundárne ma zaujímajú rôzne environmentálne témy.

Ako vznikajú Vaše obrazy? Akú používate techniku? A aký štýl vlastne prezentujete?

Moje obrazy vznikajú na základe náhody, ktorú potom umocňujem rôznymi štruktúrami, do ktorých zasahujem gestickým spôsobom tak, že výsledná kompozícia dáva požadovaný abstraktný výsledok. Ako techniku som si zvolil olejomaľbu a prezentujem sa ako abstraktný umelec.

Ste majiteľom malého obchodíku Rámovanie obrazov v Sotine za amfiteátrom. Priviedlo Vás umenie k tomuto povolaniu? Koľko rokov už podnikáte?

Je šťastie v živote, keď sa Vám stane koníček povolaním. Takže ako výtvarník mám kladný vzťah k môjmu obchodu a povolaniu. Obrazy rámujem už 39 rokov a výtvarné potreby predávame od roku 2003, teda  17 rokov.

Sú Seničania kreatívni? Chceme nadviazať na Váš obchodík, v ktorom máte aj umelecké potreby. Chodí k Vám veľa výtvarníkov – umelcov na nákupy, či pohovor?

Seničania sú kreatívni tak stredne. Vidím tam veľké rezervy v samotnom výtvarnom posune a v objavovaní nových techník a materiálov. Často maľujú nekvalitnými farbami, a to sa potom prejaví na finálnom výzore obrazu. Ale často radíme zákazníkom ako a čím robiť, a naozaj viem s istotou povedať o každom našom tovare, lebo skôr ako začneme výrobok predávať ho najskôr v mojom ateliéri vyskúšam.

Čo by ste odporučili mladým výtvarníkom?

Výtvarníkom by som odporučil  viac experimentovať a hľadať nové spôsoby svojho výtvarného prejavu. Nezostávať len pri tej klasickej krajine, ale vidieť aj v iných témach zmysel . Myslím si, že tak, ako sa všetko okolo nás veľkou rýchlosťou mení, či už je to technika, kultúra, architektúra atď.,  tak sa musí meniť aj náš postoj k výtvarníctvu.

V krátkosti, aké sú Vaše úspechy? Výstavy, súťaže…

Tých ocenení a úspechov, ktoré ma vždy potešia, je veľa. Či už sú to regionálne, krajské alebo celoštátne. Všetky sú pre mňa inšpiratívne. Posledné ocenenie spomeniem – minulý rok som získal 2. miesto v súťaži Hľadáme umelcov Maľba SK – CZ kde sa zúčastnilo 180 súťažiacich z Čiech a Slovenska. Aktuálne 1. miesto na krajskej súťaži Výtvarné spektrum v Dunajskej Strede za maľbu. A Cena Žitnoostrovského múzea za dlhodobú spoluprácu.

Ste členom niektorých zväzov, či združení výtvarníkov a umelcov? Čo to pre autora znamená?

Od roku 2012 som členom profesionálneho združenia ZVUZS teda Zväz výtvarných umelcov Západného Slovenska, s ktorými pravidelne vystavujem a spolupracujem. Na začiatku roka 2019 som si podal žiadosť na Fond na podporu umenia o zápis do zoznamu profesionálnych umelcov a na základe splnených kritérií bol  zápis uskutočnený. Považujem to za môj najväčší úspech v mojom výtvarnom živote.

Aké sú Vaše ďalšie ciele do budúcna? Čo by ste chceli dosiahnuť?

Chcel by som dosiahnuť to, aby moja maľba bola ešte viac uznávaná v kruhoch odbornej verejnosti. Plánujem robiť výstavu vo veľkých mestách, zvlášť sa teším na výstavu v Umelke v Bratislave, ktorú plánujem v roku 2022.

Ste zakladateľom občianskeho združenia SenArt, ktoré združuje výtvarníkov v Senici a okolí. Čo Vás viedlo založiť takéto združenie? V krátkosti nám predstavte náplň takéhoto združenia.

Som zakladateľom SenARTu, ale už nie som členom. Toto združenie som založil hlavne preto, aby sme sa mohli stretávať, vymieňať si názory a spolu vystavovať.

Kedy a kde bude najbližšia výstava?

Najbližšiu výstavu chystám k môjmu 60. jubileu v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici, ktorá sa bude volať BIG and SMALL  a bude v septembri. V úvodnom programe vystúpim s mojou kapelou MODUL.  V Rybkách sa mi podarilo zbudovať kvalitný ateliér o veľkosti 52m2 a teraz robím malú súkromnú GALÉRIU ktorá sa bude volať LM GALÉRIA, bude hotová v r. 2021 a plocha galérie bude 74m2. Myslím si, že to bude dobré miesto na stretávanie sa s priateľmi a výtvarníkmi. A na to sa veľmi teším. L. Miča

www.lubomica.sk

www.ramovaniesenica.sk

Príspevok Ľubomír Miča zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Kto chráni moje údaje?

$
0
0
securion-senicaplus-gdpr

Aj napriek faktu, že ochrane osobných údajov sa v poslednej dobe venuje zvýšená pozornosť zo strany médií, internetu a podnikového prostredia, pre bežných užívateľov a zamestnancov ostáva stále veľkou neznámou. Kto, ako a prečo získava a chráni vaše osobné údaje vám priblíži spolumajiteľ senickej firmy Securion., JUDr. Frederik Ravas.

GDPR sa dotklo všetkých – ako to je s ochranou osobných údajov?

Nariadenie k ochrane osobných údajov  – nazývané v skratke aj GDPR – sa dotklo takmer všetkých. Fyzické osoby sú Nariadením GDPR chránené. Podnikatelia a orgány štátnej správy – aj malých živnostníci, vlastníci webových stránok musia riešiť povinnosti spojené s GDPR. 

Čo GDPR prinieslo bežným ľuďom a firmám?

Ak by som to mal zhrnúť jedným slovom – práva. Naše osobné údaje sú spracúvané zamestnávateľmi, prevádzkovateľmi webových stránok, aplikácií, bankami, úradmi. Ako „bežní ľudia“ alebo fyzické osoby máme právo dostať informácie o tom, ako podnikateľský subjekt alebo štátny orgán spracúva naše osobné údaje.

Podnikateľské subjekty a štátne orgány majú povinnosti voči tým, ktorých osobné údaje spracúvajú – napríklad prijať dokumentáciu k GDPR, informovať o tom, ako spracúvajú ich osobné údaje, prijať bezpečnostné opatrenia, aby boli osobné údaje „bežných ľudí“ – dostatočne chránené. 

Čo znamenajú „práva“ v praxi pre bežných ľudí?

Skúsim použiť praktické príklady, s ktorými sa stretávame každý deň. Využívame sociálne siete, sme zamestnaní alebo sme monitorovaní kamerovým systémom. 

Na sociálnych sieťach zverejňujeme identifikátorymeno, priezvisko, kde bývame, fotografie, vyhľadávame firmy, klikáme na reklamy. Každá sociálna sieť využíva tieto osobné údaje pre poskytovanie služieb – vedenie profilu, ale aj na reklamné účely – predávanie týchto informácií firmám, ktoré na nej využívajú platené reklamy.

Zamestnávateľ tiež spracúva osobné údaje nás ako zamestnancov – potrebné k zaevidovaniu do sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovníplateniu odvodov, hradeniu mzdy a k inému plneniu zákonných povinností alebo povinností vyplývajúcich z pracovnej zmluvy.

Monitorovaný kamerovým systémom môžeme byť na pracovisku, v meste alebo obci, vo vchode. Ak monitorovanie vykonáva podnikateľský subjekt, mesto alebo obec, správca bytového domu – tiež prichádza k spracúvaniu osobných údajov

Každý z nás má právo vedieť o tom, ako sociálna sieť, zamestnávateľ alebo prevádzkovateľ kamerového systému spracúva jeho osobné údaje. V určitých prípadoch môžeme namietať spracúvaniu, vymazať osobné údaje, odvolať súhlas so spracovaním osobných údajov a pod.

Ako si v praxi môže bežný človek práva, ktoré mu GDPR prináša uplatniť?

Zase sa pokúsim prakticky a na príkladoch „zo života“. Ak chce bežný človek vedieť, ako spracúva zamestnávateľ jeho osobné údaje, mal by vedieť, na koho alebo na aké kontaktné údaje sa má vo firme obrátiť a môže si vyžiadať informácie o spracúvaní jeho osobných údajov. A zamestnávateľ je povinný poskytnúť tieto osobné údaje. To platí aj pre ostatné subjekty.

Pre podnikateľov pripravuje securion. aj videoškolenia. Pozrite sa na ich YouTube securion.

Ako zistím, že moje osobné údaje, napríklad zamestnávateľ, prevádzkovateľ webu alebo prevádzkovateľ kamerového systému spracúva „správne“?

Posúdenie spracúvania v súlade s GDPR a ďalšími právnymi predpismi vykonáva u nás Úrad na ochranu osobných údajov. Zabezpečuje dohľad nad dodržiavaním, vykonáva kontroly, vydáva usmernenia.

To, či zamestnávateľ, prevádzkovateľ webu alebo kamerového systému vôbec rieši ochranu osobných údajov možno zistiť cez pracovnú zmluvu – či obsahuje ustanovenia k ochrane osobných údajov a aké, cez osobitné informácie – poverenie k spracúvaniu osobných údajov, oboznámenie („privacy policy“), vykonávanie školení k GDPR vo firme alebo aj piktogram ku kamerám, ktorý je oznámením, že sa monitorujú osobné údaje.

Stále vidíme chyby v praxi – v pracovných zmluvách, kde je uvedené, že zamestnanec súhlasí so spracovaním osobných údajov pre spracúvanie osobných údajov. To je chybou, lebo zamestnávateľ si pre tieto činnosti nemá pýtať súhlas, ale spracúva osobné údaje „len“ pre plnenie zákonných a zmluvných povinností. Súhlas si pýta, napríklad, ak chce zverejniť fotografiu zamestnanca.

Ďalšou chybou je piktogram s označením o monitorovaní kamerovým systémom, kde je uvedený názov dodávateľa kamerového systému. Ak kamery prevádzkuje firma A, má byť uvedená ako prevádzkovateľ kamerového systému táto firma, nie jej dodávateľ B. A majú v ňom byť aj ďalšie informácie – o účele spracúvania, kde sa dozvieme viac informácií. 

Ďakujem za rozhovor a držíme palce pri ochrane osobných údajov.

Aj ja ďakujem ☺. Pre tých, ktorých ochrana osobných údajov zaujíma pripravujeme zaujímavé informácie v blogu, video-školenia na YouTube. Nájdete nás aj na FacebookuLinkedIne alebo vieme poradiť aj telefonicky.

Príspevok Kto chráni moje údaje? zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.


Oplatí sa v tomto období investovať do nehnuteľností? Odpovie vám realitný maklér

$
0
0

Koronakríza zasiahla všetky oblasti nášho života a svet realít nie je výnimkou. S jedným zo spoluzakladateľov realitnej spoločnosti Directreal Extra zo Senice, Michalom Sládekom, sme sa porozprávali o tom, ako vníma súčasnú situáciu na realitnom trhu, ako začínal a či za 10 rokov svojho pôsobenia pozoruje zmenu správania klientov pri kúpe aj predaji nehnuteľností. 

Ako ste sa dostali do sveta realít a prečo ste sa rozhodli podnikať v tejto sfére? 

K realitnému svetu som sa pridal počas štúdia vysokej školy v roku 2010, kedy som sa dostal do „rodiny“ realitnej kancelárie Directreal. V júni roku 2010 sme s kamarátom a aktuálne stále spolumajiteľom, Richardom Ondrejkovičom, slávnostne otvorili pobočku v rodnom meste Senica s názvom Directreal Extra s cieľom priniesť niečo Extra do sveta realít. Obchodovanie s nehnuteľnosťami mi postupom času prirástlo k srdcu, začali sa k nám pridávať noví kolegovia, ktorým som pomáhal pri ich začiatkoch, školil ich, viedol a odovzdával svoje skúsenosti. Dodnes som aktívny pri riešení rôznych predajných situácií a nápomocný pri riešení problémov aj jednotlivých predajoch. 

V čom vidíte zmysel svojej práce? 

Zmysel mojej práce vidím najmä v možnosti pomôcť ľuďom nájsť ich vysnívané bývanie, využiť svoje skúsenosti a čo najlepšie im poradiť pri výbere nového bývania. S odstupom času je naozaj pekné sledovať, ako jednotlivci či rodiny postupne obmieňajú svoje doterajšie bývanie za väčšie, napr. byt za rodinný dom a využívajú pri tom naše služby. Vždy nás teší, keď sa k nám ľudia s dôverou vracajú.

Nehnuteľnosti sú zväčša našim najcennejším vlastníctvom a ich predaj či kúpa si preto vyžaduje dôveru medzi všetkými obchodnými stranami. Z pohľadu celej realitnej kancelárie je pre nás každá nehnuteľnosť výzvou a spokojnosť našich klientov odmenou za nesklamanú dôveru. Jednáme eticky, reagujeme flexibilne a odborne. Zmysel vidíme v kvalite poskytnutých služieb a osobnom prístupe k zákazníkom. Disponujeme rozsiahlou databázou klientov, ktorým vieme nehnuteľnosť ponúknuť ešte pred zverejnením na realitných portáloch a často aj nehnuteľnosť výhodne predať bez uverejnenia na internet. 

Michal Sládek, DirectReal

Ako vnímate momentálnu situáciu na realitnom trhu? Ovplyvnila koronakríza kúpyschopnosť obyvateľstva?

Z môjho pohľadu koronakríza ovplyvnila najmä osobné životy nás všetkých, naše zmýšľaniepriority. Zmena sa tak samozrejme odzrkadlila aj vo svete realít a ako jej hlavný faktor vnímam strach a obavu zo straty zamestnania či poklesu príjmu. Ľudia majú väčší strach zadĺžiť sa a vziať si hypotéku na kúpu nehnuteľnosti, a teda kúpyschopnosť obyvateľstva je dočasne o čosi slabšia. Na druhej strane ľudia začali vo všeobecnosti viac investovať tu doma a začali sa zaoberať myšlienkou vlastnej záhrady či rekreačnej nehnuteľnosti na Slovensku. 

Oplatí sa podľa Vás v tomto období investovať do nehnuteľností? 

Určite áno. Ak zoberieme do úvahy lacné hypotékymieru inflácie. Z dlhodobého hľadiska finančná hotovosť stráca svoju hodnotu, no naopak nehnuteľnosti zaznamenávajú stabilný nárast ceny. Investovať sa teda rozhodne oplatí, ceny pôjdu časom hore a úrokové sadzby sú momentálne v dôsledku situácie naozaj výhodné.

Odrazila sa alebo sa odrazí koronakríza na cenách nehnuteľností v budúcnosti?

Určite sa ešte odrazí, no nikto nevie ako. Predpokladáme však, že ceny by nemali prudko klesať, skôr sa zastabilizovať. Veľmi bude záležať aj od druhu nehnuteľnosti a konkrétnej lokality. Momentálne sa rast cien zastavil, no neklesol. Mierny pokles vnímame len pri starších domoch, čo sa týka bytov, ceny ostali viac-menej nezmenené. 

Aká je momentálna situácia v Trnavskom kraji? Prevláda dopyt alebo ponuka nehnuteľností?

Koronakríza jemne zasiahla dopyt po nehnuteľnostiach, no stále pociťujeme, že je vyšší ako ponuka. Najmä pri bytoch.

Tím DirectReal Senica

Na realitnom trhu pôsobíte už 10 rokov. Ako sa za ten čas zmenilo správanie a požiadavky Vašich klientov pri kúpe či predaji nehnuteľností?

Zmena nastala najmä vo zvýšenej informovanosti klientov. Viac informácii aj nástup rôznych aplikácií a sociálnych sietí nám klientov trošku „vychoval.“ Samozrejme aj banky prispievajú k celkovej nálade a správaniu sa spotrebiteľov. Nízke úroky na hypotékach umožňujú aj špekulatívne nákupy nehnuteľností alebo investičné nákupy, čo logicky zvyšuje dopyt a tiež ceny.

Máte pocit, že ponuka nehnuteľností je v Trnavskom kraji dostatočná sú vo Vašom regióne developeri aktívni vo výstavbe nových projektov?

V našom regióne pociťujeme nedostatok najmä stavebných pozemkov v satelitoch aj mestách a tiež nedostatočnú výstavbu nových bytových domov. Tešíme sa však, že sa aktuálne aj v našom regióne pripravujú nové projekty a developeri sú, aj napriek koronakríze, aktívni.

Aké najčastejšie chyby podľa Vás ľudia robia pri kúpe a predaji nehnuteľností?

Ak si zvolia predaj cez realitnú kanceláriu, najväčší problém vidím v tom, že nemajú prehľad, kto im nehnuteľnosť predáva. Zveria predaj v podstate všetkým a zaplatia províziu tomu, kto príde s klientom. Treba si zvoliť jednu max. dve profesionálne realitné kancelárie, resp. realitných maklérov. Následne je pri správnom marketingu a nastavení ceny úspech zaručený. 

Druhý problém vidím v zlej cenotvorbe. Ľudia si často myslia, že treba dať čo najvyššiu cenu a pomaly znižovať, ale opak je pravdou. Často vám reálna cena môže priniesť nakoniec oveľa vyššiu predajnú cenu. Už mnohokrát sa nám stalo, že sme týmto spôsobom nehnuteľnosť predali za vyššiu cenu, než za akú sa na začiatku ponúkala.

Problém býva tiež v nekvalitných fotografiách, v celkovej slabej prezentácii a neupravených zmluvách stiahnutých z internetu.

Odporúčame preto kúpu a predaj riešiť radšej s odborníkmi a vyberať si tých skúsených, pretože skúsenosti sa nedajú kúpiť ani naučiť. My pôsobíme na trhu už 10 rokov a zažili sme rôzne jeho zmeny aj krízy. Klienta vieme previesť kompletným procesom predaja či kúpy nehnuteľnosti rýchlo a efektívne. Ďakujeme Ing. Michalovi Sládekovi z realitnej kancelárie Directreal Extra za rozhovor. Ak sa zaujímate o ponuku nehnuteľností v Senici a širšom okolí, na Facebook stránke realitnej kancelárie nájdete všetky aktuálne informácie.

Príspevok Oplatí sa v tomto období investovať do nehnuteľností? Odpovie vám realitný maklér zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Podporuj lokálnych #18: The Cup

$
0
0
the cup - senicaplus

Naša autorská rubrika Podporuj lokálnych oslavovala toto leto šieste narodeniny. Nikdy počas jej existencie však nemala taký význam, ako má dnes. Už šesť rokov Seničanov zoznamujeme s často nezámymi podnikmi a podnikateľmi, z ktorých sa momentálne mnohí ocitajú v neľahkej situácii. V osemnástom dieli tejto rubriky sme sa pozhovárali s mladou majiteľkou kaviarne The Cup, Veronikou Bašnárovou, ktorá svoj podnik otvorila iba 1. augusta.

Ahoj Veronika. Mohla by si sa naším čitateľom predstaviť?

Ahojte! Volám sa Veronika, mám 19 rokov a študovala som reklamnú tvorbu na umeleckej škole v Trenčíne. Hneď po skončení strednej som sa rozhodla, že chcem ísť do ničoho vlastného.

Ako vznikla iniciatíva vlastného podnikania?

Vznikla pri cestovaní. Prvotný nápad vzinkol v Londýne. Cestujem veľa a vždy rada chodím do podnikov, ktoré ponúkajú raňajky alebo brunch, a tak podobne. Všetky cesty ma inšpirovali k myšlienke, že by som si niečo podobné raz chcela založiť aj ja. Viac sme začali cestovať, keď som mala asi 14 alebo 15 rokov, odvtedy som mala v hlave tú myšlienku, že takéto niečo by som raz naozaj chcela.

Nie si priamo zo Senice, prečo sa si sa rozhodla otvoriť si podnik zrovna tu?

Nie som, pochádzam z Vrboviec. Hľadala som nejaký vhodný priestor v okolí, a tento ma zaujal najviac, prišiel mi najvhodnejší, najviac sa mi páčil. Je tu kuchynka aj terasa.

Aká bola cesta k otvoreniu tohto podniku?

Nebolo to vôbec jednoduché, ešte aj vzhľadom k tomu, koľko mám rokov. Nielen na úradoch, všade ľudia pozerali a riešili to, koľko mám rokov. Aj s povoleniami to bolo náročné. Ľudia si stále mysleli, že neviem, čo chcem, kvôli tomu, že mám “len” 19 rokov. V tejto dobe, aspoň mi to tak pripadá, sa ľudia až priveľmi upínajú na to, koľko má človek rokov, podľa toho súdia jeho a jeho rozhodnutia. Nie každého prioritou je chodiť každý víkend von a piť s kamarátmi.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Coming soon🤍

Príspevok, ktorý zdieľa @ the.cup_official,

Čím sa riadiš pri vedení prevádzky a zamestnancov? Ako si si vyberala svoj tím?

V prvom rade sa všetko odvíja od toho, že ma toto všetko veľmi baví a vždy som to chcela robiť. Čo sa týka zamestnancov, od začiatku som chcela mladý kolektív, hlavne, aby sme si rozumeli. Snažila som sa nájsť niekoho, koho tá práca baví, kto by si to sem neprišiel len nasilu vytrpieť na 6 hodín. Je pre mňa tiež veľmi dôležité, ako si robia svoju prácu a ako sa správajú k zákazníkom.

Aké boli vaše začiatky?

Haha, ľudia sem začali nejako sami od seba chodiť. Nemala som, aj napriek tomu, že som študovala reklamu, nijakú extrémnu propagáciu, akurát na Instagrame. Teší ma veľmi, že veľa ľudí nám pochválilo výrazné zmeny, ktoré sme v tomto interiéry spravili. Je to rohový priestor, dlho tu boli tmavé steny, kožené sedačky. Seničania chválili hlavne, že sa to tu presvetlilo. Tiež dosť chvália to, že ponúkame výrobky slovenských značiek a tým sa odlišujeme od iných podnikov. Ako som už spomínala, tiež veľmi dbáme o foodstyling, čo si tiež ľudia chvália. A za to sme veľmi radi.

Ako si si skladala menu a ako si vyberáš špeciality?

Celé menu som si robila sama. Od grafiky až po samotný výber jedál. Veľmi som sa snažila, aby si v menu prišli na svoje aj ľudia s rôznymi obmedzeniami a alergiami. Všade máme napríklad možnosť vymeniť kravské mlieko za rastlinné. Sama som si prešla alergiou na mlieko, a viem preto, aký je to problém sa niekde normálne najesť. Hľada som preto také recepty, kde bolo reálne nahradiť kravské mlieko inými alternatívami. Inak som sa snažila vyskladať menu tak, aby tam boli zaujímavé veci. A špeciality fungujú na rovnakom princípe. Rovnako ako o chuť a kvalitu dbáme aj o prezentáciu. Pretože ľudia najprv vidia to, ako jedlo vyzerá, až potom ako chutí.

Plánuješ časom rozšíriť ponuku o viac jedál?

Na kvantitu asi nie, skôr by som ponuku rada čas od času obmieňala.

Už sme sa rozprávali o cestovaní. Odniesla si si zo svojích ciest nejaké know-how o službách či gastre, ktoré ti dnes pomáha?

Nemyslím, že vyložene nejaké konkrétne know-how. Skôr ma cestovanie inšpirovalo v tom, že na Slovensku podniky takéhoto typu donedávna neboli moc bežné, v zahraničí boli naopak na každom rohu. Tiež som však registrovala, že sa ponuky vo veľkej miere prispôsobovali rôznym potravinovým alergiám alebo preferenciám, preto sa snažím aj toto priniesť do lokálnej gastronómie.

Spomínala si, že ťa tvoj vek najmä po byrokratickej stránke trochu obmedzoval. Myslíš si však, že má vek pre tvoje podnikanie nejaké výhody?

Myslím, že áno. Na jednej strane sa ľudia dosť pozerajú na to, koľko mám rokov a sú voči mladým veľmi nedôverčiví. Ak to mám brať zo svojho pohľadu, lepšie sa cítim v podniku, kde pracujú mladí ľudia. Tiež je pre mňa dôležité, aby sa mladí navzájom podporovali a snažili sa v živote niečo dosiahnuť.

Všimla som si, že ponúkate napríklad PIJO BIO, čo je v senických podnikoch raritou. Podľa čoho si vyberáš dodávateľov?

Chcela som sa odlíšiť tým, že budem podporovať slovenskú výrobu a lokálnych dodávateľov. Myslím si, že je treba predovšetkým podporiť domáci trh. Viem napríklad, že to PIJO BIO tu naozaj nikto neponúka, tak aj to bola cesta odlíšenia sa od konkurencie.

Hovorí sa, že Slováci nevedia správne raňajkovať. Myslíš si, že tento trend raňajkových bistier má potenciál to zmeniť?

Určite áno. Tiež som bývala taká, že som raňajkovala len jogurt alebo niečo malé, a keď som začala v zahraničí raňajkovať v takýchto podnikoch, naučilo ma to, že raňajky sú naozaj základ, ktorý ti naštartuje deň. Myslím si, že takéto podniky zamerané na raňajky sa začnú viac a viac rozširovať, a raz to príde do štádia, keď Slováci naozaj budú vedieť raňajkovať. 🙂

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

🤤🤩🖤

Príspevok, ktorý zdieľa @ the.cup_official,

V Senici fungujú mnohé spolupráce medzi lokálnymi podnikmi. Máš v pláne podobnú spoluprácu?

Určite, ak by mňa alebo niekoho iného niečo napadlo, tak by som do toho jednoznačne išla. Veľmi rada niekoho podporím. Chce to ale ten prvotný nápad.

Ako to bude s vami s príchodom nových opatrení?

Chceme nechať otvorené, kým to pôjde. Od zajtra môžeme iba baliť so sebou, ale uvidíme, či budú ľudia chodiť. Ak nie, tak asi budeme musieť zatvoriť. Zatiaľ však máme stále otvorené.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Dobré ránko😍🤤🧇🍓🍌

Príspevok, ktorý zdieľa @ the.cup_official,

Je niečo, čo by si chcela na záver Seničanom povedať?

Povedala by som možno, že by sa mladí ľudia mali prestať báť začať si niečo, čo chcú. Poznám veľa ľudí, ktorí si hovoria “Chcel by som si niečo začať, ale počkám, až budem mať XY rokov.” Prečo čakať? Ja som sa tiež dlho zdráhala, ale tento rok som sa v máji rozhodla, zobrala som sa a hľadala priestor, a otvorila. 🙂 Bolo to celé na mne, a veľmi preto odporúčam mladým ľuďom, aby sa prestali báť ísť za tým, čo chcú, a viac si veriť.

Ďakujeme Veronike z The Cup za rozhovor a prajeme veľa šťastia!

The Cup môžete sledovať na ich Instagrame a Facebooku.

Príspevok Podporuj lokálnych #18: The Cup zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Umenie očami Seničanov #15: Kamil Brečka

$
0
0
kamil brecka senicaplus

“Krásne na človeku je to, že dokáže tvoriť. Ako jediný tvor. To je to čo nás odlišuje od zvierat.”

Ako si sa dostal k umeniu? Máš nejaké umelecké vzdelanie? Koľko sa už venuješ umeniu?

Pamätám si presne, kde vznikla tá „iskra“. Boli to nenápadné čmáranice dinosaurov a hokejistov u svojej starej mamy. A po nástupe do školy som vlastne zistil, že keď chcem, dokážem kresliť všetko, nech to vyzerá hocijako. Práve to ma bavilo – niečo som si predstavil a mal som túžbu to plesknúť na papier. Miloval som v škôlke to drama keď sme sa tĺkli o pastelky. A umeleckým vzdelaním považujem vyštudovanú školu SUŠ v Trenčíne, kde som sa viezol, čuduj sa svete, na propagačnom výtvarníctve. Neskôr to bol rok kresby na Ostravskej fakulte, ktorá mi dala v tejto technike najviac. A práve popri štúdiu na OU som dostal mimoriadnu ponuku ako záskok učiť deti kresliť. A už bola ruka v rukáve, pes v búde, holub na streche,… Zrobil som v Nitre výtvarné umenie na UKF.

Každý umelec prechádza vo svojej kariére určitým vývojom. Ako to bolo u teba?

To je pravda, nie je to ako u Picassa doložené, no od spomínaných dinosaurov a hokejistov som prešiel cez filmové monštrá, nahé ženy, skice ľudí, zvierat (ktoré som mal neviem prečo chuť kresliť úplne do detailov) až sem. Ilustrujem. A s hrdosťou to, čo mňa najviac baví – fantasy. Práve v tejto sfére sa cítim najlepšie, je to neobmedzujúce. Za prvé, nikto vám nepovie, že ste to nakreslil zle. Za druhé, v tejto téme mi kresba rastie na papieroch, od prvých čiar sa rodí príbeh, ani v podstate neviem totiž, ako bude kresba na konci vyzerať. Mám síce predtuchu, ale tá sa môže zmeniť zlepšeným či pokazeným ťahom. Ak ho totiž opravím, je to ako by som zmenil dej.

Čo je pre teba inšpiráciou pri tvorení?

Mňa inšpiruje hlavne práca ostatných výtvarníkov. Zbožňujem prácu ceruzou, takže ako vzor u mňa dominuje John Howe či Kenneth Rocaforth. Tiež nie je nazmar film alebo príroda. Tu som trochu asi ako každý – v oblakoch vidím tvary. No u mňa je to multilevel. Ja sa viem zastaviť na 5 minút a pozerať na kôru stromu, kde vidím výjav bitky, šupinatú ženu  v čiarach kachličiek na WC, modrého hada namiesto rieky. Väčšina kamošov o tom vie, už iba zalamujú rukami, ja to však ako bremeno neberiem. Je to dar. A práve to chcem ukázať začínajúcim výtvarníkom. Inšpirácie je totiž všade.

Ako vznikajú tvoje obrazy? Akú používaš techniku? A aký štýl vlastne prezentuješ?

Nie som nejaký minimalista, takže sa neuspokojím s náčrtom bez aspoň pár detailov. Ak je skica, prebrúsim ju na výkres. Trvá to však dlho. Ja som z tých pomalých umelcov. Ak nemám deň, nekreslím. Niekedy ho nemám aj pol roka a potom behom dvoch týždňov miniem 26 ceruziek. Musí tu byť impulz. Čím som starší, tým je to však pre mňa šťastnejšie. Štýl mám škrkavým ťahom vykresliť čo najviac. Hrám sa hlavne s povrchmi, materiálom. A ak je múza, kreslím hocičo.

Čo by si odporučil začínajúcim výtvarníkom?

Výtvarná práca je práca. Je to makačka, treba si zvyknúť, unaviť hlavu, pretože pri vytváraní stále premýšľate. Niekedy to upokojuje, ak však pracujete na niečom, čo nechcete alebo je to zákazka – unavuje to. No a potom technika. Tu je treba sa asi vycibriť, nemyslím si, že naučiť sa kresliť je nemožné. Je to niečo ako naučiť sa na bicykli, akurát to trvá dlhšie. Ide o to zladiť oko a ruku, ťahy ceruzy. Ak sa k tomu dopracujete, stačí už len vedieť ČO chcete kresliť. Tu žiaľ nepomôže nič. Ak ste v detstve nerozvinuli kreativitu v senzitívnom období, žiaľ, ste out a pôjde to ťažko.

V krátkosti, aké sú tvoje úspechy? Výstavy, súťaže…

Ja som sa na súťaže nikdy nehlásil a preskočím aj otázku k mojím výstavám. Nesnívam o tom. Asi k tomu nemám vzťah, aj keď do galérií chodím často. V tomto som nihilista, veľmi ma totiž netrápi ten pocit obdivu, dokonca ma vytáča, keď sa na mňa niekto pri tvorbe pozerá. Raz sme vystavovali v Brne, raz tuším v Katoviciach, ale vôbec si tie výstavy nepamätám (smiech). Ak by som výstavu otvoril, určite bude fantasy. Pre mňa bol úspech dostať sa ako prvý z talentoviek na Ostravskú univerzitu, hlásilo sa okolo stovky, brali nás 5. To isté v Nitre na UKF. Mal som pech. Úspech je pre mňa tiež každá spolupráca. Akurát drtím zase label (pozn.: etiketa) pre Hellstork, je to fajn kooperácia. K nezaplateniu pocit, že človek, ktorý má rád pivo, ho pije a má na ňom svoju kresbu. Najväčší úspech ale vidím vo svojej práci. Ak mi žiak posiela svoju tvorbu aj bez nejakého zadania. Tu sa teším, že som ho hodil na loď, že ich to baví, že sa posúvajú. Ten progres, to je hodnota. Pre mňa sú tie úsmevy žiakov viac než pohár za výstavu.

Aké sú tvoje ďalšie ciele do budúcna? Čo by si chcel dosiahnuť?

Veľmi rád by som kombinoval školu, umeleckú školu a byť trénerom hokejových brankárov. Snom je navštíviť Fontainebleau vo Francúzsku, kde maľovali majstri a aspoň to jedno plátno si tam namaľovať. Popri ilustráciách pre fantasy časopis Dobrodruhovia by som rád ilustroval raz nejakú fantasy knihu. Pokračovať v tom, čo ma baví, milovať moju snúbenicu, mať s ňou pár detí,.. Veď to poznáte. Rád cestujem, tak aj čo to vidieť zo sveta nie je na škodu.

Kde by si ľudia mohli pozrieť  tvoju tvorbu?

Moju tvorbu poväčšine nie je vidieť. Ja si kresby ku ktorým mám vzťah dávam bokom. Tie, ktoré sú pre verejnosť, sem tam predám, vystavujem ich na sociálnej sieti FB, Instagrame.  Dúfam, že si ľudia všimnú Dobrodruhov, aspoň vyznávači fantasy literatúry. Je pekný projekt, chalani z Bratislavy sa v tom vyžívajú, každý diel je posun.

Na záver…

Krásne na človeku je to, že dokáže tvoriť. Ako jediný tvor. To je to čo nás odlišuje od zvierat – cítenie tvorby za určitým spôsobom chápania estetiky. Zložiť hudbu, namaľovať obraz, napísať báseň…

Ta malá sféra v mozgu, ktorej hovorím kreativita, a ktorá ovplyvnila moje rozhodnutie stať sa učiteľom, vidieť a prechádzať detskou tvorbou, ovplyvniť ju, učiť ju, práve tá mi dávala pocit šťastia, najväčší. Cítiť proces, nápad a detskú nedotknutosť obmedzenia. Tú už v dospelých nevidím, čosi z tade vyprchalo, tá tvorba tam je no pohnútky za ňou sú skôr nepokoj. Som rád že mám priateľov ktorý sú stále deťmi. Na nič sa nehrajú. Ak sa povie idú sa stavať kamene v rieke už sa vyzúvame.

https://www.instagram.com/artdekame/

Príspevok Umenie očami Seničanov #15: Kamil Brečka zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Deadbloom Apparel prichádza s horúcimi novinkami

$
0
0
Novinky od Deadbloom Apparel

Už je to nejaký ten piatok, čo sa chalani z Deadbloom Apparel objavili v našej rubrike Podporuj lokálnych. Odvtedy si ich značka prešla dlhou cestou a ich dizajny sú kolekcia od kolekcie prepracovanejšie.
Dnes vám Dominik a Jakub, zakladatelia značky Deadbloom Apparel, prinášajú novoty z ich dielne.

“Tento piatok prišla na scénu naša nová, zatiaľ najviac prepracovaná mikina. Bude dostupná v dvoch rôznych strihoch – oversize a classic, a troch farbách. Počet je ako vždy limitovaný.”

“Je podšitá bielou bavlnou v spodnej časti, ako imitácia vyčnievajúceho trička (čo skvelo vyzerá). Na prednej strane nájdeš výšivku DB, na rukáve vyšitý náš slogan – created in hell. Chrbát pokrýva kvalitná sieťotlač v kombinácii s nášivkou Dievčaťa s perlovou náušnicou od holandského maliara Jana Vermeera.
Keď sa mikina dostane do tvojich rúk, sám uvidíš, že je to znovu vyšší level!
K dropu sa navyše chystá aj súťaž o plátno s týmto dizajnom, ktoré môžeš zavesiť mame do obývačky, napriek tomu, že Deň matiek už bol.
A aby sme nezabudli – k prvej objednávke na našom e-shope pribalíme prekvapko.”


Baví nás skúšať nové veci a posúvať hranice a ďakujeme, že aj vďaka vám je to možné.

Momentálne prebieha aj spomínaná súťaž o merch, zapojiť sa môžete cez ich Instagramový profil.

Príspevok Deadbloom Apparel prichádza s horúcimi novinkami zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Projekt Lipová Alej čaká na svojich prvých majiteľov

$
0
0

Ponuka domov v Senici a v okolitých obciach je obmedzená. A medzi novostavbami to platí násobne. Ak hľadáte dom, máme pre vás riešenie. Tým je projekt Lipová Alej v obci Hlboké.

Domy s premyslenou dispozíciou 

Faktom je, že domy sa dnes stavajú menšie oproti pôvodným starším domom. S tým sú spojené výhody aj nevýhody.

Rozdiel medzi starším a novým domom je najmä v praktickosti. Radšej by ste mali praktický menší alebo nepraktický väčší dom? Rozloženie pri menších domoch je univerzálne. A tak tomu je aj v projekte Lipová Alej. Dispozične maximálne všestranné s premysleným rozložením miestností.

Domy pozostávajú z obývacej izby s kuchyňou, 2 detských izieb, zádveria a chodby, samostatného WC a kúpeľne. Obývacia izba a spálňa je prepojená s terasou. Z nich má majiteľ domu krásny výhľad do záhrady. 

Samozrejme, nezabúdajme na úžitkové priestory, ako napríklad garáž s rozmerom 19,30 m2, predpripravený úložný priestor pod strechou alebo dve vonkajšie parkovacie miesta spevnené plochou zo zámkovej dlažby. 

Zisťujeme teda, že domy na zastavanej ploche 150 m2 s úžitkovou plochou 105 m2 poskytujú dostatočný priestor pre rodinu s 2 alebo 3 deťmi. Pozemky s výmerou od 450 m2 sú tiež dostatočne veľké k altánku na grilovanie, bazénu alebo záhradnému domčeku. 

Finalizujeme domčeky pre vás

Neporovnateľne nižšie mesačné náklady 

Oproti staršiemu bytu alebo domu sú mesačné náklady zanedbateľné. 

Keď si porovnáme niektoré pôvodné stavby s novostavbami v  Lipovej Aleji, ktoré sa predávajú ako holodomy a vy si ich od začiatku môžete zariadiť podľa seba,  mesačné náklady sú násobne nižšie. 

Pri tejto energetickej kategórii projekt počíta s mesačnými nákladmi na úrovni cca 60,-. K tomu prispieva zateplenie a podlahové ústredné kúrenie. 

Aj takto môže vyzerať dispozičné rozloženie vášho nového bývania

Blízka dostupnosť do mesta a občianska vybavenosť je výhodou

Bývanie „na dedine“ so sebou prináša kľud a súkromie. Pri domoch je určite benefitom aj vlastný pozemok. 

Dedinka alebo vidiek v blízkosti mesta je dokonalým miestom, kde nájdete pohodlné zázemie. A v Hlbokom, ktoré je vzdialené len 4 km od Senice, to určite platí. V obci nájdete pokojné prostredie s prírodou, ako aj základné služby, ktoré hľadáte vrátane materskej i základnej školy. Sú tu takisto potraviny aj domáce potreby. Senica je stále len 5 minút autom, takže všetko potrebné máte v skvelej dostupnosti. 

Máte otázky k projektu?

Predajcom projektu Lipová Alej je senická realitná kancelária – HESTIA. Vďaka tomu sa dostanete k potrebným a kvalitným informáciám ihneď a pomôžu vám so všetkým ohľadne ceny domov, kúpy aj hypotéky. 

Zistíte napríklad aj to, že k projektu je ako bonus v cene započítaný kompletný právny a hypotekárny servis, katastrálne poplatky i prepis domu a vy sa tak nemusíte trápiť s týmito úlohami. A ak sa vám páči ponuka Lipovej Aleje, kde nájdete domy, ktorým kvalita, modernosť a praktickosť naozaj nechýba, pozrite si viac informácií o dispozícii a dostupnosti stavieb na https://lipovaalej.sk/

Príspevok Projekt Lipová Alej čaká na svojich prvých majiteľov zobrazený najskôr Senica Plus | + Pre toto mesto.

Viewing all 104 articles
Browse latest View live